И вртићи се преселили у куће

Министарство просвете, науке и технолошког васпитања, ових дана не бави се само организацијом наставе у школама, него покушава да помогне и предшколским установама да у условима ванредног стања наставе да предшколске програме организују са децом која не долазе у вртиће, него су код куће.
Privatni vrtić/F. Bakić
Фото: ilustracija

Тако је на сајту Завода за унапређивање образовања и васпитања објављен  УНИЦЕФ-ов предлог листе алата за све учеснике у процесу предшколског васпитања и образовања. Уз сваки од 60 отворених образовних дигиталних алата за интерактивну комуникацију путем интерента, наведено је да ли је намењен запосленима у предшколским установама, предшколцима или њиховим родитељима. Поред алата за интеракцију и стварање дидактичких игара, квизова и сличног, ту су и презентације, креирање и обрада фотографија, видео и аудио садржаја, као и алати за сарадњу и дељење.

Поред листе алата УНИЦЕФ је предложио и листу Јутјуб канала и осталих могућности за васпитаче, родитеље и децу. На тој листи могу се наћи они с клиповима с инструкцијама за цртање, програм за децу Београдске филхармоније, интерактивне изложбе и виртуелне музејске туре, позоришне представе за децу, дечје дигиталне књиге, од којих су неке и у аудио формату. На овом списку су и канали са одговорима на многобројна дечја питања, разни дидактички материјали. Има и савета стручњака за рани развој деце, затим оних о безбедности деце на интернету.

Како је у надлежности Министарства просвете, науке и технолошког развоја само програмски део рада предшколских установа, то јест онај обавезан предшколски програм, док је остало у надлежности општина и градова, тако је и овај рад на даљину организован различито у различитим срединама. У Новом Саду, васпитачице Предшколске установе “Радосно детињство” практично су у свакодневној комуникацији са децом из својих група, без обзира на то који су они узраст. Ако су у питању старија деца, то јест предшколци, с њима су обично у личној комуникацији, док су са онима јасленог узраста у вези преко родитеља, којима помажу да децу у кућним условима што квалитетније и примереније анимирају.

Д. Д.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести