“Јанида” и “валсакор” враћени на полице апотека

НОВИ САД: Један од најчешће коришћених лекова за снижавање крвног притиска “јанида” и његова увозна верзија “валсакор” поново могу наћи на рафовима апотека, након неколико недеља делимичне несташице, потврдили су читаоци који су се раније јављали редакцији с питањем зашто ових лекова нема ни на рецепт, али ни у слободној продаји.
apoteka
Фото: Dnevnik (arhiva)

Како су рекли у Агенцији за лекове и медицинска средства Србије, несташице лекова за хипертензију “јанида” и “јанида плус”, као и лекова “валсакор” и “валсакомби”, генеричког назива валсартан, не би требало да буде пошто за обе врсте постоје важеће дозволе за лек, чиме они стичу услове да се нађу на тржишту Републике Србије.

Како је за “Дневник” рекао мр Павле Зелић, задужен за сарадњу с медијима, увозни “валсакор” и његова “верзија са диуретиком “валсакомби” 25. јуна добили су Сертификат анализе АЛИМС-а, а 10. јула одобрене су и додатне количине овог лека, са додатних скоро 45.000 комада, те несташица не би требало да буде. И лек “јанида” и “јанида плус” добили су уредну дозволу 15. марта ове године, пошто је некако у то време завладала несташица лекова “јанида плус” и “валсакомби” који садрже диуретик индапамид.

Подсетимо, ово није први проблем који је Србија имала када је у питању овај популарни лек за снижавање крвног притиска. Прошле године повучени су неке серије “јаниде” и “јаниде плус” због сумње у квалитет супстанце валсартан, проиведене у Кини обавештава Министарство здравља Србије, о чему је “Дневник” раније писао. Произвођач те супстанце је кинеска компанија „Чуатијанг хуахаи фармацеутикалс” из Линаија, у којој је откривено присуство Н-нитрозодиметиламина (НДМА) у активној супстанци валсартан коју компанија снабдева произвођачима који производе неке од валсартан лекова доступних у Европи. НДМА је тада био класификован као вероватни карциноген (супстанца која може изазвати рак) на бази лабораторијских тестова. Претпоставља се да је НДМА доспела у валсартан због промене начина на који је активна супстанца произведена. Лек је тада  повучен у свим земљама Европске уније, као и у земљама, попут наше, које прате упутства Европске агенције за лекове, и враћен чим је стигла потврда да је с производњом ове супстанце сад све у реду.


Лечи и срчану инсуфицијенцију

Валсартан, главни састојак “јаниде” и “валсакора”, користи се за лечење високог крвног притиска и срчане инсуфицијенције. Такође се понекад прописује након инфаркта. Валсартан је антагонист ангиотензин-II-рецептора који се користи за лечење хипертензије, недавни срчани удар и срчана инсуфицијенција.

Доступан је самостално или у комбинацији са другим активним агенсима. Он је други најпопуларнији лек у сартанској групи. Активни састојак чини 717 милиона дневних терапијских доза. Међу појединачним производима, највише се у Европи преписује валсакор (преко 200 милиона доза дневно).


Будући да су лекови који у себи садрже валсартан међу најчешће прописаним лековима, многи произвођачи имају своју верзију валсартана у понуди. Међу произвођачима овог антихипертензива који садрже валсартан су и Рациофарм/Тева, Сандоз, Стада, Зентива и Актавис. Поред оригиналних препарата диован/кодиован, дафиро, ентресто, екфорге и провас (сви Новартис), постоји много лекова који садрже валсартан: у Србији, на Листи лекова Републичког завода за здравствено осигурање налазе се “валсакор” и “валсакомби”, “јанида” и “јанида плус”.

И. Радоичић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести