Стигматизација заражених недопустива, само погоршава ситуацију

БЕОГРАД: Оболели од корона вируса, најстарије особе и наши држављани који се враћају из иностранства изложени су стигматизацији и непримереним коментарима, изјавила је данас повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић и додала да је то недопустиво, уз поруку да би сви требало да имају више разумевања једни за друге.
brankica jankovic
Фото: Tanjug (D.Goll, arhiva)

"Обратио нам се један број грађана и рекао да се због тога осећа лоше, а и можете видети, посебно на друштвеним мрежама да се пре свега грађани оболели од корона вируса стигматизују и окривљују да су сами криви за то", рекла је Јанковић за Танјуг.

Указала је да такав, стигматизујући однос где се неко окривљује због здравственог стања за које нико није крив јер се свако може наћи у истој ситуацији, додатно може да угрози јавно здравље.

"То нам свакако не треба јер је већ довољно свима живот постао компликованији у сваком смислу, и у психолошком", истакла је она.

Нагласила је да било каква додатна траума која се ствара стигматизацијом и недопуштеним говором само може да погорша ствари и да људи почну да крију да су имали контакте са зараженима из страха како ће средина да реагује.

Дискриминација и на основу здравственог стања је забрањена уставом и законом, подсетила је Јанковић и додала да су на друштвеним мрежама непримереним коментарима изложени и најстарији.

Јанковић је рекла да су мере донете у циљу сузбијања корона вируса тешко пале великом броју грађана, поготово најстаријима који су се, каже, након што им је у потпуности забрањен излазак из куће, жалили Поверенику за заштиту равноправности.

Јанковић је оценила да је добро што се сада полако уводе мере да и те категорије становништава могу током ванредног стања да изађу из својих домова и оду у куповину.

"Сигурно је ово било јако тешко за подношење, али је пре свега уведено у циљу заштите њиховог здравља и живота", рекла је Јанковић и поручила да је важно да сви поштујемо уведене мере.

Указала је да је недопустива и стигматизација држављана Србије који се враћају из иностранства јер су, додала је, они наши држављани и ништа нису криви.

"Не треба да их стигматизујемо и тврдимо да су они ти који су највећи проблем. Наравно, сви који долазе морају поштовати мере изолације", рекла је она.

Јанковић је навела да су, након проглашења ванредног стања и доношења уредбе о мерама које су се односиле на послодавце, већ сутрадан упутили влади иницијативу која је, каже, одмах и усвојена, а подразумевала је да пре свега треба водити рачуна да се омогући рад од куће родитељима који имају малолетну децу и да се не прави разлика по полу.

Навела је да је било случајева, и у јавним предузећима, да само мајке могу да раде од куће због чега су указали да у сваком појединачном случају треба проценити ситуацију јер, додала је, ако мајка ради у систему здравствене заштите, а отац у неком другом "зар треба уопште разговарати о томе ко је битније да буде на послу".

Јанковић је рекла да припремају и иницијативу како би указали на проблем са којима се суочавају особе са инвалидитетом и родитељи деце оболеле од ретких болести.

Иницијативом ће, појаснила је, указати да је неопходно водити рачуна око дозвола за кретање јер особе са инвалидитетом које други негују, а чији степен инвалидитета захтева највећи могући степен подршке, нису у могућности да сами обаве најосновније животне потребе после 17 сати, када је забрано кретање за све грађане Србије.

"Ми из институција за људска права морамо да укажемо на проблем осетљивих и рањивих друштвених група јер се сигурно у тренуцима доношења одлука и мера, које у оваквим ситуацијама захтевају брзо доношење, не сагледа све што је потребно", рекла је Јанковић.

Навела је да су указали и на проблеме у вези са исплатом туђе неге и помоћи, али и других социјалних давања.

"Указали смо да се за особе са инвалидитетом примени модел који буде предвиђен за достављање пензија нашим најстаријим суграђанима, односно да се нађе начин да се и особама са инвалидитетом социјална давања доставе на кућну адресу”, додала је Јанковић.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести