Јањушевић: Не постоји повезаност аутизма и ММР вакцине

БЕОГРАД:  Директорка Дома здравља Стари град Весна Јањушевић каже да је задовољнија обимом вакцинације у овој општини, али да не схвата и даље инсистирање на повезаности ММР вакцине и аутизма, јер је истраживање у Дому здравља на чијем се челу налази показало да од десеторо деце која имају неки облик поремећаја развоја њих 70 одсто није вакцинисано.
vakcinacija pixabay.jpg
Фото: pixabay.com

"Разлози за појаву аутизма се још не знају, а антивакцинални лоби злоупотребљава податке. Не постоји ниједна повезаност аутизма са вакцином ММР изузев временске повезаности, јер се вакцина даје у другој години живота, а симптоми аутизма се такође појављују у другој години живота", рекла је Јањушевић за Тањуг.

Напомиње још да је учињен велики помак у обиму вакцинације на општини Стари град, који је сада 45 одсто, а у претходних шест месеци био је 15 одсто.

"Требао би обухват да буде око 95 одсто, не верујем да ћемо до краја године успети да дођемо до тога. Најслабији обим вакцинације је по нашим анализама био 2014, 2015. године, али сада је одзив много бољи", рекла је Јањушевић.

Ипак, истиче да иако за сада нема опасности од епидемије, због солидног колективног имунитета који се створио вакцинацијом деце у претходних 40 година, та опасност није избегнута, јер је вакцинација последњих година смањена. 

Како је општина Стари град по истраживањима општина која има најмање вакцинисане деце у Београду, Дом здравља је током лета покренуо акцију у којој је послато готово 600 дописа на кућну адресу невакцинисане деце, а у којима се родитељи позивају да доведу децу на вакцинацију.

"Око 260 позива је враћено, нису им уручени позиви, а преко 200 деце смо у том периоду вакцинисали. Ми смо направили анализу примаоца који су вратили позив и то су људи који сада живе у иностранству, променили су адресу, а један део је одбио да прими тај позив односно позив је враћен", рекла је Јањушевић.

Она подсећа да је вакцинација законска обавеза дефинисана Чланом 32 Закона о заштити становништва од заразних болести.

"Ту се врло јасно каже да нико нема право, чак ни родитељ ни старатељ да одбије вакцинацију. Нормално, ми никога не можемо да натерамо на вакцинацију, али у оквиру закона је такође дефинисана обавеза да деца морају да буду вакцинисана при одласку у вртиће и школе", наводи Јањушевић.

Додаје, да је ова општина током лета, пре почетка уписа у вртиће и школе, започела кампању вакцинације где је обавестила родитеље да децу треба вакцинисати пре њиховог укључења у колектив.

"Одзив је био релативно добар, један проценат који је одбио да вакцинише децу се потписао у здраствени картон да одбија вакцинацију. Педијатри прегледају дете пред упис у вртић, а родитељи из вртића донесу вакцинални картон који педијатар треба да попуни, ако дете није вакцинисано педијатар неће попунити тај картон и онда вртић треба да одлучи да ли ће такво дете да упише", објашњава Јањушевић.

Додаје да је одзив на вакцинацију пред упис у школу добар, те да родитељи очигледно пристају да вакцинишу децу и касније.

"Ако будемо апеловали и ако будемо износили валидне податке о вакцини и о томе да она нема веза са аутизмом, мислим да ће се обухват повећати. Сада нема опасности од епидемије, али понављам, та опасност не пролази ако се овакав тренд настави", закључила је Јањушевић.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести