ЈУКОМ и НВО о Нацрту закона о бесплатној правној помоћи

БЕОГРАД:  Комитет правника за људска права – ЈУКОМ(YUCOM) и још 25 организација цивилног друштва критикују поједина решења из Нацрта Закона о бесплатној правној помоћи, која, како наводе у саопштењу, могу директно да утичу на право на делотоворан и једнак приступ правди свим грађанима којима је та врста помоћи потребна.
ЈУКОМ(YUCOM) Foto: ЈУКОМ(YUCOM)
Фото: ЈУКОМ

У саопштењу се тврди да, након дугогодишње израде Нацрта новог закона, ипак нису уважене најважније примедбе ЈУКОМ -а и других организација које више деценија пружају бесплатну правну помоћ. 

Ове организације тврде да су Нацртом закона ограничене могућности пружања правне помоћи правника и адвоката ангажованих у удружењима грађана, која су, у недостатку адекватног закона, ову делатност обављајала последњих 20 година. 

"Нацрт закона ограничава удружења грађана на пружање бесплатне правне помоћи само на основу одредби Закона о азилу и Закона о забрани дискриминације, притом занемарујући и друге законе, као што је Закон о јавном информисању и медијима, који такоде даје ову могућност удружењима грађана", наводи се у саопштењу. 

Такође се тврди да Нацрт закона уводи конфузију у већ постојећа законска решења нејасном одредбом - да, у име удружења којима закон даје одобрење да пружају бесплатну правну помоћ, ту помоћ пружају адвокати. 

ЈУКОМ је указао да најмањи број услуга бесплатне правне помоћи чине услуге заступања на суду или пред државним органима, а највећи број чине бесплатни правни савети и сачињавање поднесака. 

Због тога замера Министарству правде што, како наводи, није предвидело поделу одговорности за пружање бесплатне правне помоћи на све заинтересоване пружаоце и изражава бојазан да закон, уколико буде усвојен, не би могао да буде економски одржив. 

Нацрт закона, такође, кажу, дискриминише правнике у односу на место на коме су запослени или ангажовани. 

"Недопустиво је да један закон чија је сврха да омогући делотворан и једнак приступ правди најугроженијим групама грађана, попут Закона о бесплатној правној помоћи, уместо да гарантује права грађанима, ова права ограничава дерогирајући постојећа законска решења и признајући право на бесплатну правну помоћ врло ограниценом кругу лица", наводи се у саопштењу.

Додаје се да ЈУКОМ и организације цивилног друштва за заштиту људских права овим обраћањем не траже финансирање бесплатне правне помоћи из буџета, већ омогућавање организацијама цивилног друштва да наставе пружање бесплатне правне помоћи широком кругу грађана којима је овај вид помоћи неопходан.

Поред ЈУКОМ-а саопштење су потписали и Грађанске иницијативе, Београдски центар за људска права, Центар за практичну политику, Хелсиншки одбор за људска права у Србији, Центар за права детета, Међународна мрежа помоци – ИАН и друге. 

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести