Кисић: Још пет људи умрло од коронавируса у Србији, 160 новозаражених

У Србији је током последњих 24 сата још петоро грађана умрло од последица вируса Covid-19, сви су мушкарци и сви су имали компликације изазване својим претходно нарушеним здравственим стањем, што је укупан број изгубљених живота подигло на 28, саопштила је данас в.д. директорка Института Батут Дарија Кисић Тепавчевић на редовној конференцији за новинаре у Палати „Србија“.
Darija Kisic Tepavcevic/Fonet/A. Barda
Фото: Фонет/А. Барда/Дарија Кисић Тепавчевић

У Републици Србији је до 15 часова 01. априла 2020. године регистрованo укупно 1060 потврђених случајева COVID 19.

Од последњег извештаја до 15 часова тестирани су узорци 810 особа од којих je 160 позитивнo и  650 негативнo на нови корона вирус.

До 15 часова, 01. априла 2020.године, у националној референтној лабораторији Института Торлак тестирана је укупно 4371 особа која је испуњавала критеријуме дефиниције случаја.

Фото: covid19.rs
Циљ СМС порука није ширење панике, већ да се сви информишу

Циљ СМС порука, којима су грађани упозорени на ситуацију у Србији са ширењем корона вируса, није био да се шири паника, већ да се дође до оних који нису довољно информисани или нису схватили озбиљност целе ситуације, изјавила је Дарија Кисић Тепавчевић.

Она је на редовној прес конференцији о ситуацији са корона вирусом рекла да је Кризни штаб, у договору са мобилиним оператерима, послао поруку да би дошли и до грађана којима је то једини начин комуникације, а који немају интернет и не гледају телевизију.

"Ширење панике није био циљ, као што то није ниједно обраћање, свима нам је циљ да спречимо ширење даље инфекције", рекла је Кисић Тепавчевић.

Корисницима мобилне мреже МТС послата је порука Кризног штаба за сузбијање заразне болести Ковид 19 у којој је наведено да је ‘’ситуација драматична и да се приближавамо сценарију из Италија и Шпаније’’, а грађани моле да остану код куће.

 

Фото: covid19.rs

 


Ниједан град неће бити поштеђен новог вируса

Дарија Кисић Тепавчевић је изјавила да ниједан град у Србији неће бити поштећен ширења заразе новим вирусом корона уколико грађани не смање циркулацију и комуникацију.

Одговарајући на питање новинара у Палати Србија да ли су потврђена нова жаришта у Србији, Кисић је рекла да тренуно нема податке колико је градова са највећим бројем заражених, али да они јесу добар показатељ где би мере у спречавању ширења инфекције требало повећати.

“Извесно је да ниједан град неће бити поштеђен ове болести ако наставимо овако да се понашамо и ако буде толика циркулација и комуникација у градовима”, подвукла је Кисић.

Према раније објављиваним подацима, највећа жаришта новим вирусом корона су градови Београд, Ваљево и Ниш.


Сутра заједнички састанак кризних штабова о превенцији ширења вируса

Кризни штабови размотриће сутра, на заједничкој седници, мере јаче превенције ширења корона вируса, изјавила је Дарија Кисић Тепавчевић.

Истакла је да је кључ и даље пре свега у понашању грађана и поштовању већ прописаних мера.

Каже да ће се наредних дана још интензивније радити тестирање и испитивања са циљем да се спречи ширење вируса.

"Међутим бројеви неомољиво показују, где смо и колико смо допринели да се ова болест шири", додала је она.

"Сутра ћемо у току дана иматио и заједничке састанке кризних стабова, хоћемо да пробамо да нађемо начин и видимо да ли постоји могућност да још више омогућимо превенцију ове болести. Али, без обзира, какве год буду мере и одлуке, не можемо да успемо ако свако од нас не преузиме одговорност за спречавање ширење ове инфекције", рекла је она.

Навела је да је до сада преминуо од те болести 21 мушкарац и седам жена, као и да укупан морталитет на данашњи дан износи 2,64 одсто.

Укупно су 72 особе на респиратору: 10 на Инфективној клиници КЦ Србије, 1 особа у КЦ Ниш на Инфективној клиници, 6 КЦ Војводине, 9 КЦ Крагуејвац, 15 "Мишовић", 9 Клиника за пулмологију КЦ Србије и 12 КЦ Ниш у згради старе хирургије и 10 КЦ Земун.

Заменик директора Института “Батут” Дарија Кисић Тепавчевић је рекла да не може да да прецизне податке о броју оболелих по здравственим установама.

Навела је да је важно да се оболели здравствени радници одмах препознају и на адекватан начин излолују да не би даље ширили инфекцију.

“Без обзира колико је свако од нас пођеднако важан са аспекта могућности ширења инфекције, ипак здравствени радник, поготово онај који ради на одељењима где су хронични болесници, имунодефицијентни, мора одмах да буде препознат и изолован”, рекла је Кисић.

Истиче да велике напоре усмеравају ка проналажењу контаката сваког оболелог здравственог радника.

“Највећи део активности нам иде ту да бисмо могли да направимо безбедну болничку средину и омогућимо несметан рад других радника”, рекла је Кисић Тепавчевић.

На питање да ли има податке о броју заражених здравствених радника у болници у Ћуприји рекла је:

“Немам сада тачан податак да вам кажем, осим што знамо да у тој болници има здравствених радника који су позитивни на корона вирус. Они су изоловани и не раде”.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести