Комбинована настава на факултетима једини избор

БЕОГРАД: Ректор Универзитета у Београду Иванка Поповић рекла је данас да је комбинована настава избор за све универзитете у Србији у новој школској години и да нема много могућности да буде другачија.
ivanka popovic, Tanjug
Фото: Танјуг/видео/Иванка Поповић

Она је за РТС рекла да ће се у зависности од епидемиолошких услова настава прилагођавати.Нагласила је да почињу наставу с великим нагласком да бруцоши осете тај факултетски живот и да имају што више наставе уживо."То знаци да студенти виших година који имају искуства с онлајн наставом настављају једним делом с том наставом", навела је Поповић.

Каже и да су спремни да сагледају све повратне информације и унапреде рад на настави на даљину, као и да отклоне неке примедбе које су студенти имали."Сваки факултет це направити свој конретан план како це радити. Под великим притиском су факултети који имају експерименталну наставу и код њих је то најкомпликованије", указала је ректорка Београдског универзитета.

Коментаришуци захтев групе студента за смањење школарине за 30 посто, Поповицева је оценила да су сви свесни ситуације да многи студенти имају озбиљне тешкоце да покрију трошкове студирања.

"Медутим, околности су такве да било какво линеарно смањење не би помогло ни студентима а јако би угрозило факутлете. У том смислу су сви факултети спремни и вец су то цинили, студентима који су им се обратили за смањење или потпуно ослобадање школарине и ја верујем да је то пут којим треба да идемо", закљуцила је ректорка.

Проф. др Здравко Витошевић, ректор Универзитета у Приштини с привременим седиштем у Косовској Митровици рекао је да цХе ова школска година поцети као 51. година постојања тог Универзитета.

Истакао је да је у односу на прошлу годину повећан упис студената за 10 посто, и да је факултет уписао 1017 бруцоша.Оценио је и да су се студенти већ навикли на могућност коришћења електронске уционице и похадања онлајн наставе.Витошевић је саопштио је да је Конференција универзитета Србије на свом ректорском колегијуму донела одлуку да и у законску регулативу уђе могућност мешовитог уцења.

"Сенат Универзитета у Приштини је донео одлуку да ова школска година буде мешовитог уцења. Увешцемо бруцоше у академски живот", навео је ректор.

Одлуцили су да прва предавања за бруцоше буду уживо, тако што це студенте поделити на мање студијске групе па це они имати могуцност, како је рекао професор, "да осете тај академски живот и извесну посвеценост".Такоде, и све неопходне вежбе студенти це изводити уживо, рекао је професор.

Објаснио је и да це се приликом смештаја и доласка на факултет студентима мерити температура и да це се, ако се анализом утврди да је студент био позитиван, издвајати цитава група.

"Покрајински завод за јавно здраље у Косовској Митровици има пи-си-ар лабораторију која це поцети са радом за две недеље, где це узорци одмах ици на анализу и у току дана имамо резултате", рекао је ректор Универзитета у Приштини.

Проф. Ненад Филиповић, ректор Универзитета у Крагујевцу рекао је да це се због специфицности ситуације, вежбе на техницким и Медицинском факултету изводити уживо у одреденим групама и прописаним с мерама заштите.Такође, како је је навео, за бруцоше је у Крагујевцу уведен слицан принцип као и на осталим факултетима у Србији.

Нагласио је да це оцењивање студената морати да буде уживо и то у мањим групама."Оно што можемо да омогуцимо то је и да предиспитне активности буду онлајн, одредене врсте колоквијума и то смо вец примењивали на нашем универзитету.

"Али наравно сам испит мора бити уживо и то је нешто што сви студенти морају да знају а и бруцоши морају бити упознати с тим", рекао је Филиповић за РТС.

 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести