Кон: Ригорозне мере због око 10 одсто неодговорних

Ригорозне мере се спроводе због око 10 одсто неодговорних грађана који не желе да сарађују, изјавио је данас епидемиолог Предраг Кон.
Predrag Kon/Fonet/A. Barda
Фото: Фонет/А. Барда/Предраг Кон

Он је на конференцији за медије рекао да многи у борби са короном дају свој максимум, али да још има и оних који се народски речено "шлепају", али да их је много мање.

Каже да као у сваком послу постоје људи који не желе да сарађују и да они нарочито у оваквим ситуацијама представљају проблем за све друге.

Одговарајући на питања новинара због чега су јутрос пуштени сви они који су допутовали без тестирања, док су други који су стигли пре три или четири дана држани у карантину, Кон је рекао да је јуче промењен протокол у вези са провером људи који се враћају у земљу и да се сада узмају само брисеви, односно тестирају само они са повишеном температуром.

"Они су могли бити пуштени када је промењен протокол и њих је задесила та судбина која може нама да се стави на терет ако мислите да је тако најбоље. Али, боље не знамо и боље не можемо'', рекао је Кон.

Тестова има колико год хоћете, нагласио је Кон.

Он је додао да је сада тестирање путника у међународном саобаћају тек на трећем месту приоритета.

На питање да ли је тачно да се корона "увукла" у ВМА и да преминула једна особа на ВМА од ковида 19, в.д. директорка Института Батут је рекла да она нема ту информацију.

Она је, такође, рекла да се сада мењају протоколи у зависности одакле путници долазе, као и да су пре три или четири дана људима узимани брисеви.

В.д. директорка клинике "Лаза Лазаревић" Ивана Карличић је, на питање да ли је за њу била узнемирујућа порука да нам следи италијански и шпански сценарио ако не будемо одговорни, рекла да је страх субјективна категорија и у овим ситуацијама нормалан, пошто може да значи и повишену спремност за реакцију, а у овом случају за праћење свих наложениих мера.

Додаје да томе највише треба да допринесу медији који су са здравственим радницима на првој линији у актуелној ситауцији.

"Они јесу стратеска тачка у свакој стратегији јавног здравља и апелујем на медије да имају у виду колико су важни да се сачува јавно здравље", казала је Карличић.

Навела је да за њу порука да нас чека италијански и шпански сценарио није била узнемирујућа, јер као лекар мора да рачуна и на тај ризик.

Мере у циљу заштите становништва не могу се нападати

Кон је истакао да нешто што се спроводи у циљу заштите здравља укупног становништва Србије тешко да ће моћи неко да нападне.

"Што се тиче етичких принципа у области јавног здравља, постоје ситуације када неке личне слободе могу бити одузете у циљу опште добити и заштите здравља становништва", објаснио је он.

Кон је то одговорио на питање новинара да прокоментарише то што се у последње време појављују људи из јавног жвота који оптужују власт за оганичавање слободе кретања и помињу обраћање Европском суду за људска права.

Он је подсетио на случај када је, после поплава, било забрањено враћање становништва у Обреновац, када се морало радити на рашчисћавању.

"То је у области јавног здравља било разумљиво, а и тада је огроман број људи покусавао да стигне у Обреновац, иако је то за њих било штетно, а могло је бити и опасно. У овој ситуацији, ограничавање кретања, самоизолација, карантин регулисано је законом. Не може да се пореди и не очекујем да ће у оквиру тражења права на слободу грађана наићи на успех", уверен је он.

Напуштање конференције је био апел упозорења

Кон је изјавио да су лекари јучерашњу конференцију у вези са корона вирусом напустили, односно нису одговарали на питања новинара јер су тиме желели да пошаљу апел упозорења, будући да је јуче од последица корона вируса преминуло седам особа.

Кон је рекао да су се на тај начин солидарисали са директором Клинике за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије Гораном Стевановићем, који је на јучерашњој конференцији изнео податке о броју преминулих.

“Јуче се десило да смо се солидарисали са доктором Стевановићем. То је суштина…Немам намеру уопште да се правдам. Тиме смо послали апел упозорења”, рекао је Кон данас на конференцији у Палати Србија.

На опаску новинара да је после јучерашње конференције гостовао на једној приватној телевизији и питање да ли је то фер према грађанима који свакодневно слушају конференције у 15 сати у вези са корона вирусом, рекао је да је та телевизијска емисија била раније планирана.

Кон је подсетио да је јуче од последица корона вируса страдало седам особа, што је највећи број умрлих у једном дану од како се наша земља бори са тим вирусом и додао да је то нешто што треба да се разуме.

“Немам намеру уопште да се правдам. Тиме смо послали апел упозорења”, поручио је Кон.

Повратницима се мери темепратура и узима брис ако треба

Грађанима који се враћају у Србију прво се проверава температура и, ако је повишена, узима се брис и та особа на лицу места мора да сачека разултате, док се остали шаљу у самоизолацију, рекао је Кон.

Он је одговарајући на питања новинара рекао да ће данас после конференције за медије бити одржан састанак кризног штаба и да ће се разматрати како се одвија тестирање.

"Повећава се полако тестирање, не иде баш једноставно, то је врло сложен посао", рекао је Кон и додао да се процес масовног тестирања не тиче само лабораторијских процедура, већ и логистике.

В.д. директорака Института Батут Дарија Кисић Тепавчевић је рекла да до сада није било особа које су имале индикације за тестирање, а да нису биле тестиране

У ГАК Народни фронт заражено седам здравствених радника

У Гинеколошко акушерској клиници Народни фронт у Београду седам здравствених радника заражено је корона вирусом, а близу 30 је имало неке симптоме, изјавио је данас епидемиолог Предраг Кон.

Кон је, одговарајући на питања новинара на конференцији у Палати Србија, рекао да су они издвојени и тестирани, али да резултати још нису стигли.

Италијански сценарио није измишљен, плашим се сутрашњег дана

Предраг Кон изјавио је да није добро што је број новозаражених корона вирусом у Србији порастао на 160 и да се плаши сутрашњег дана, али да је још увек умерени оптимиста када је реч о епидемиолошкој ситуацији у нашој земљи.

Кон је казао да је за њега најважније да грађани схвате да ширење вируса Ковид-19 заиста зависи од тога да ли ће грађани бити у блиском контакту са другима нагласивши да ‘’то више није теорија’’.

На питање о СМС поруци грађанима да Србији прети италијански сценарио, Кон је казао да су за њега такве поруке корисне јер, како је нагласио, италијански сценарио заиста постоји и није измишљен.

‘’Не видим по чему је Србија посебна да се код нас не би десио такав сценарио, осим што смо посебни по свему што смо до сада урадили. Такве поруке могу да буду само корисне, бар их ја тако доживљавам’’, рекао је Кон.

На питање новинара да ли се на дневној бази ажурира евиденција преминулих од корона вируса јер се, наводно, један пацијент, који је преминуо у болници ‘’Драгиша Мишовић’’, није нашао у евиденцији која је саопштена на прес конференцији, заменица директора Института ‘’Батут’’ епидемиолог Дарија Кисић Тепавчевић је казала да се подаци свакодневно ажурирају и да се износе апсолутни подаци о оболелима и преминулима и статистика по полу.

‘’Овде саопштавамо све податке о броју заражених и преминулих које добијемо пред почетак конференције’’, рекла је Кисић Тепавчевић.

Одговарајући на исто питање, Кон је казао да његово претходно искуство показује да се по окончању епидемије појаве они који тврде да се ништа није десило, да није било умрлих и да је све измишљено.

Нагласио је да сваки преминули пацијент од корона вируса има своје име и презиме, матични број и да се до краја се све зна о тим случајевима.

"Идеја да се такви подаци прикривају или надувавају није нормална. Хтео сам да јавно објавим иницијале свих преминулих и како се све то завршило, али нисам, јер би то било доказивање онима који нису при свести када тако размишљају", казао је Кон.

О "Ковид центрима" у домовима здравља

Предраг Кон изјавио је данас да запослени у домовима здравља имају заштитну опрему и зато су направљени "Ковид центри" у тим установама, додајући да је потпуно рационално дато коме и када треба узети брис, а то треба и да заживи.

Упитан за нову одлуку по којој пацијенти са симптомима треба да се јаве у домове здравља, Кон је подсетио да о томе говори скоро 10 дана, те да је било потебно мало времена да се то усклади.

"Немогуће је више... Сви позиви Хитној помоћи скретани су на епидемиологе, позиви према домовима здравља исто. Они морају да се укључе, посебно од тренутка када се уводило проширено тестирање, начин на који се и коме узимају брисеви", рекао је Кон.

Каже да имамо све више тестова, и тога ће бити у наредним недељама.

"Треба што пре да схвате, Хитна помоћ да нема више одбијања одласка на преглед због високе температуре, пособно непокретне и теренске службе домова здравља", рекао је Кон.

Тога је, додаје, било - да чекају да ће епидемиолози то да реше.

"Имају заштитну опрему и домовима здравља, према томе, зато су и направљени Ковид центри који раде 24 сата", рекао је Кон и додао да је то, заправо, повратак у уобичијен систем.

"Дали смо потпуно рационално коме и када треба узети брис, само то треба и да заживи, а немамо баш пуно времена", рекао је Кон.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести