Кон: Ванредне мере могу бити на снази и по укидању полицијског часа

БЕОГРАД: Епидемиолог др Предраг Кон изјавио је данас да га укидање ванредног стања не брине, јер је то искључиво везано само за полицијски час, али да ванредне мере, не прецизирајући које, и даље могу бити на снази.
kon
Фото: Tanjug (video)

 Кон је то рекао на конференцији у Палати Србија на констатацију новинара да се помиње да би већ крајем следеће недеље могло бити укинуто ванредно стање и питање да ли постоји план како ће се старији од 65 година вратити у нормалан живот. 

Кон је рекао да се смањује проценат позитивних, што директно показује да се смањује циркулација вируса и омогућава да се, како каже, мало олабаве мере по питању забране контаката. 

Како је истакао, стари ће са укидањем забране кретања моћи да се крећу као и раније. 

“То неће бити могуће ограничавати, зато што са скидањем ванредних мера почињу потпуно нормално да се крећу. Надам се да смо сви свесни да су стари најризичнији и да ту више нема баш никакве дилеме и да забране контаката важе за све, али првенствено због њих”, рекао је Кон. 

“Оног момента када више не буде било вируса, односно када више не буде било особа са индикацијама које треба да се тестирају, онда ћемо то јавно и рећи”, рекао је Кон и додао да се то већ може очекивати у јуну. 

Међутим, додао је, то не значи да смемо да се опуштамо и мислимо да смо трајно потпуно мирни. 

Од тестираних позитивно 3,3 одсто, смањује се циркулација

Од укупно тестираних 5.906 људи у последња 24 сата позитивно је њих 3,3 одсто, што показује да вирус има смањењу циркулацију, рекао је епидемиолог Предраг Кон.

"У овој ситуацији видимо да вирус не циркулише толико, што је свакако добро", рекао је Кон на конференцији за медије у Палати Србија.

Он је, на питање колико као популација имамо антитела, односно колективни имунитет и да ли мисли да је много већи број људи прокужен, то јест стекао имунутет, рекао да се чују различите интерпретациције у вези са тим и да има лекара који кажу да је прокуженост вероватно знатно већа, али да не постоје докази за то и да се то за сада процењује на основу броја људи са клиничким симптомима и колико је од тестираних позитивно.

Каже да је једини начин да се то утврди да тестирање и да ће у мају бити направљена оријентациона студија на 7.000 породица и да се сада очекују протоколи за то, као и да ће се правити велика студија на око 70.000 тестираних преко лета, у јулу и августу.

"Тада ћемо знати каква нам је прокужненост и стање имунутета у популацији", додао је Кон.

Све мање могућности за нагли скок броја заражених

Све је мања могућност да дође до наглог скока заражених корона вирусом, судећи према проценту позитивних који у Србији опада из дана у дан и показује циркулацију вируса, изјавио је данас епидемиолог Предраг Кон и додао да би то могле да буду евентуално само ексцесне ситуације, као са геронтолошким центрима. 

''Није немогуће да се негде појави мања концентрација заражених, ако вирус уђе у неки простор, али, пошто сви користе или би бар требало да користе заштитне мере које смо прописали, та могућност је знатно смањења'', рекао је Кон на редовној прес конференцији о ситуацији са корона вирусом. 

Он је нагласио да ће се пратити ситуација, првенствено у вртићима као колективима у којима може да дође до већег заражавања. 

''Мислим да су запослени већ информисани и да се припремају за формирање колектива. Деца се шаљу на преглед, а запосленима, који су у међувремену били ангажовани на другим пословима, мора да се ради брис'', казао је Кон. 

Нагласио је да деца са најблажим симптомима респираторних тегоба не могу да иду у вртић и додао да се око 30 одсто родитеља изјаснило да морају да доводе децу у вртић због радних обавеза. ''Ми смо увек говорили да то јесте ризик, али ће бити сведен на минимум и пратићемо ситуацију. Било је процена појединих епидемиолога да и раније може да се оцекује нови талас епидемије ако се не будемо придржавали мера, али мислим да до тога ипак неће доћи'', рекао је Кон. 

Број умрлих последица онога што се дешавало раније

Епидемиолог Предраг Кон изјавио је данас да је број умрлих особа од новог корона вируса забрињавајући, али да је то последица онога што се дешавало три недеље раније. 

Он је на конференцији у Палати Србија тако одговорио на питање да ли га брине то што данима у Србији број умрлих од корона вируса није мањи од пет. 

Кон је рекао да је то повезано са уласком вируса у геронтолошке центре. 

“Било би добро да се то никада није десило и доста пута смо причали да то не сме да се деси, али ипак се десило и сада нам, нажалост, остаје да гледамо последице и бројимо смртне исходе”, додао је Кон. 

EUR/RSD 117.1121
Најновије вести