Кон: Мере се поштују 60 одсто, потребно 95 одсто

БЕОГРАД: Да 95 одсто грађана носи маске, ништа друго нам не би требало, могли бисмо да радимо и да са маскама сачекамо вакцину, изјавио је епидемиолог Предраг Кон и додао да се мере сада поштују на нивоу од 60 одсто.
kon1
Фото: Танјуг (видео)

Упитан какве су прогнозе у наредне две недеље и какав је потенцијал ширења вируса због "Црног петка", Кон је казао да када говори о потенцијалу ту улази у подручје спекулација.

"Онда је ту најпаметније рећи не знам и завршити", рекао је Кон.

Он је додао да се тек сада откривају правилности ширења вируса, док рецимо код других инфекција, нарочито код грипа постоје јасне правилности.

"Ми смо сада у деветој недељи од почетка трећег таласа и за очекивати је било, по природном току, уз учешће превентивних мера, да дође до заравњења и опадања, али се то код нас још увек није догодило", рекао је Кон на конференцији Кризног штаба.

Београд се, према његовим речима, одржава између 1.850 и 2.200 новозаражених на дневном нивоу, али тај број је и даље висок.


Заражено 2.434 здравствена радника

Кон каже да су тренутно заражена 2.434 здравствена радника, а да је на болничком лечењу тренутно 66 здравствених радника.

Он је навео да је у домовима у оквиру социјалних установа и домовима за смештај одраслих старих потврђено присуство вируса корона код 922 корисника и 519 запослених.

"До сада је излечено укупно 1.290 корисника, док је број излечених запослених радника 550", рекао је Кон на конференцији за новинаре.


За разлику од Београда који се јесте "заравнио" у другим местима долази до раста броја заражених и јасно је да се, каже, све прелива из Београда у мања места, а ту се посебно издвајају Нови Сад, Крагујевац и Панчево.

Кон очекује да ће донете мере почети да делују током наредне недеље.

Подсетио је да је медицински део Кризног штаба тражио ошртије мере, јер су сматрали да су биле адекватније ситуацији.

И вирусолози кажу да нема промене симптома

Кон је изјавио да се симптоми вируса корона у овом последњем таласу не разликују од претходна два која смо имали у марту и јулу и додаје да то кажу и вирусолози.

Кон је тако одговорио на питање новинара да ли су тачне поједине тврдње да се клиничка слика пацијената у овом таласу разликује од претходних, када је кашаљ био израженији, док су сада малаксалост, дијареја и главобоља.

Епидемиолог је указао да сада, за разлику од претходна два таласа, имамо много више заражених и да се у болницама прима више пацијената, те да постоје они који имају нешто другачије симптоме.

"Можда је утисак да је дошло до промене, али тај утисак је варљив, јер имамо велики број заражених који остаје код куће и не можемо да пратимо њихове симптоме, па је утисак због тога другачији", објаснио је Кон.

Додаје и да вирусолози кажу да није дошло до промене вируса и симптома и да су то само утисци.

Кон је указао и да се вирус корона сада по први пут налази у јесењој и зимској сезони, те истиче да је то можда само његов "сезонски карактер", али да ће то тек време показати.

Цела Србија једна болница, разумети премештања пацијената

Број пријема у ковид болницама и даље је већи од броја отпуста, рекао је Кон и додао да је последњих дана у ковид амбулантама у Београду било око 5.500 прегледа на дневном нивоу, а између 300 и 350 хоспитализација.

Кон је на редовној прес конференцији Кризног штаба рекао да је ситуација у болницама таква да ће и данас бити премештања пацијената и да ће они који су пред излечењем бити премештани у привремене ковид болнице где није потребна кисеоничка терапија.

„Цела Србија је практично сада једна болница, премештање не мора да буде у оквиру истог места и то треба разумети“, рекао је Кон.

Нагласио је да је битно да здравствени систем задржи „еластичност“ за коју каже да је „фасцинантна“.

„Само у појединачним случајевима може се десити чекање и то је све што може бити озбиљна примедба. Примедбе о транспорту пацијената нису адекватне тренутној ситуацији“, казао је Кон.

Навео је да се ефекти нових мера реално могу очекивати после 10 дана.

 

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести