Корона не посустаје, ванредно у 18 градова и општина

БЕОГРАД: Због погоршане епидемиолошке ситуације у Србији, до сада је 18 општина и градова увело ванредну ситуацију, која подразумева предузимање посебних мере за спречавање ширења вируса корона.
kovid centar kcv
Фото: Марија Ердељи
Данас су још две општине прогласиле ванредну ситуацију - Брус и Чајетина, што су претходно већ учинили Богатић, Владиничин Хан, Лучани, Прибој, Ужице, а раније и Београд, Нови Пазар, Тутин, Крагујевац, Врање, Ивањица, Шабац, Чачак, Краљево, Ариље, Пожега.
 
Од почетка епидемије, у Брусу је потврђено 60 позитивних случајева КОВИД-19, а званично се три смртна случаја доводе у везу са инфекцфијом корона вируса, пренеле су "Новости".
 
Јуче је ванредна ситуација проглашена у Богатићу, Владичином Хану, Лучанима, Прибоју и Ужицу.
 
Тако је у општини Богатић донета наредба која подразумева више мера, попут употребе заштитних маски у свим затвореним просторима и одржавање физичке дистанце од минимум 1,5 метара, а забрањено је окупљање у затвореном простору више од 100 особа, а на отвореном више од 500, док је рад угоститељских објеката ограничен на временски период од 6 часова до 23 часа.
 
У Владичином Хану од данас је забрањено окупљање у затвореном и отвореном простору више од пет лица, ако није могуће обезбедити физичку дистанцу од два метра и одговарајуће мере личне заштите, док је у јавним парковима и игралиштима, као и током вежбања на отвореном простору дозвољено окупљање до пет лица, уз одговарајуће мере личне заштите, а у свим затвореним просторима обавезно је ношење заштитних маски и поштовање физичке дистанце од два метра.
 
Забрањено је организовање свечаности, спортских и других забавних манифестација, а радно време угоститељских објеката ограничено на период од седам до 20 сати.
 
У јавном превозу обавезно је ношење заштитних маски, уз редовно проветравање и дезинфекцију возила, а забрањено је коришћење отворених и затворених базена, спа и велнес центара. Између осталог, у верским објектима и приликом вршења верских обреда треба спровести мере заштите, као и у козметичким, фризерским салонима, салонима лепоте, фитнес центрима и теретанама (маске и рукавице).
 
За оне који крше меру обавезног ношења заштитне маске у јавном превозу или у затвореном простору, предвиђена је новчана казна од 5.000 динара.
 
Ванредно је и у Лучанима где је јуче потврђено присуство вируса Ковид-19 код шест пацијената, док се за 21 пацијента очекују резултати теста. Зато је Општински штаб за ванредне ситуације издао наредбу која подразумева обавезно ношење заштитних маски у затвореном простору и којом се забрањује организовање свечаности и спортских и других забавних манифестација.
 
Ограничава се радно време угоститељских, трговинских радњи и малопродајних објеката, тако да радно време почиње најраније у 7 часова, а завршава се најскасније до 22 часа.
 
У Прибоју је јуче после подне такође проглашена ванредна ситуација, након што је од петка до јуче за 50 одсто порастао број оболелих са респираторним сметањама и температуром, а регистровано 29 оболелих, док су две особе преминуле, пренео је Прибој. рс.
 
Са ванредном ситуацијом су се суочили и Ужичани, а према јучерашњим подацима, број новооболелих у Златиборском округу био је 110, од чега је 31 у Ужицу, док је у болници хоспитализовано је 214 пацијената од којих је десет на респиратору, а два на механичкој вентилацији.
 
Пирот није прогласио ванредну ситуацију, али је јуче Градски штаб донео одлуку о увођењу низа превентивних мера против епидемије Ковид-19, које подразумевају обавезно ношење маски у затвореном простору и јавном превозу, ограничавање окупљања и дефинишу рад угоститељских објеката, такси службе и пијаца.
 
Спровођење тих мера почело је данас и трајаће до 22. јула. Јужне вести пренеле су да је одлука донета после погоршања епидемиолошке ситуације у том граду, у којем је од 10. јуна забележено 40 случајева заразе корона вирусом.
 
Први град који је увео ванредну ситуацију био је Нови Пазар, 25. јула, када је у том граду уведена забрана окупљања у јавном простору, отвореном и затвореном више од пет особа. Према подацима које је јуче изнео координатор Опште болнице у том граду Мирсад Ðерлек, у о тој установи је 330 ковид пацијената.
 
Ванредну ситуацију после Новог Пазара, редом су уводли Тутин, Крагујевац, Врање, затим Ивањица, а потом и Београд.
 
У Београду је донета одлука да се на две недеље затворе ноћни клубови и сплавови од 23 сата до шест ујутру, као и кафићи, осим оних који имају башту.
 
Број људи окупљених у затвореном биће ограничен на 100, уз дистанцу и са маскама, а на отвореном до 500 људи, а од данас су почеле да се примењују и казне за неношење маски у тржним центрима и јавном градском и међуградском превозу, од 5.000 динара.
 
То је урађено јер је 82,5 одсто свих заражених управо у престоници.
 
После Београда, у петак су ванредну ситуацију прогласили и Шабац, Чачак и Ариље.
 
Затим је у суботу и Краљево прогласило ванредну ситуацију због погоршане епидемиолошке ситуације у том граду.
 
У том граду су забрањена окупљања у затвореном и отвореном простору више од пет лица, ако није могуће обезбедити физичку дистанцу од два метра и одговарајуће мере личне заштите једна је од тих мера.
 
У јавним парковима и игралиштима, као и током вежбања на отвореном простору дозвољено је окупљање до пет лица, уз одговарајуће мере личне заштите, а у свим затвореним просторима обавезно је ношење заштитних маски и поштовање физичке дистанце од два метра. На снази је забрана организовања свечаности, као и организовања спортских и других забавних манифестација.
 
Председник општине Пожега Ðорђе Никитовић прогласио је у недељу увече ванредну ситуацију, која је јуче на снази у тој општини.
EUR/RSD 117.1627
Најновије вести