Кубуровић: Економско оснаживање најважније за жртве насиља

БЕОГРАД: Министарка правде Нела Кубуровић поручила је данас да је економско оснаживање жртава насиља у породици нешто што је најважније када је реч о жртвама, јер управо недовољно економских средстава најчесће враћа жртву насилнику и спречи је да даље процесуира поступак.
nela kuburovic
Фото: Tanjug (Sava Radovanović)

Кубуровић је, на скупу који је организовала Сигурна кућа, на којем се говорило о проширењу даваоца бесплатне правне помоћи за жене жртве насиља у породици, навела да је ово на неки начин покушај да помогну Мрежи адвоката и покажу колико је важна адвокатска помоћ у решавању проблема насиља.
"Министарство правде је и кроз средства за опортунитете током прошле године издвојило око милион динара управо да би се пружала помоћ жртвама насиља", казала је Кубуровић.

Она је додала да је за решавање проблема насиља у породици од велике помоћи и једна од новина закона, који се примењује од 1. јуна 2017. године, а то је формирање групе за координацију која окупља све оне који могу да помогну жртвама насиља.
Кубуровић је навела да је за нешто више од седам месеци примене новог закона размотрено 25.000 случајева, што не значи да је било толико случајева насиља у том периоду, већ значи да су се жене оснажиле те да органи који примењују овај закон - полиција, јавно Тужилаштво и судови, итекако добро сарађују и имају превентивну улогу у спречавању насиља у породици. 

"Дошло је до спречавања ескалације насиља у породици. Нажалост, и даље имамо смртне случајеве и то је свакако нешто против чега се боримо, али то је нешто што и најразвијене земље имају као проблем и не можемо у потпуности да искоренимо, али суштина је да превентивно делујемо, пружимо подршку жртвама и покажемо насилницима да не постоји никаква толеранција на њихово понашање", казала је Кубуровић. 

Према њеним речима, Закон је увео велике новине, пре свега нове хитне мере које подразумевају удаљење насилника из породице и забрану приласка жртвама, а од када се примењује закон изречено је око готово 9.000 мера, што показује да на основу процене ризика које Тужилаштво ради, судови адекватно реагују и изричу хитне мере.

Координаторка Сигурне куће у Београду Весна Станојевић истакла је да је бесплатна правна помоћ за жене жртве насиља у породици, која се пружа од 2014. године, нешто што је помогло великом броју жена које имају проблем са насиљем, а које не би могле на други начин да реше правне проблеме.
"Ово је нешто што треба продужити, повећати чак и обим јер ми сада имамо 21 адвоката у 19 градова и треба тај број повећати да жене које трпе насиље у разним градовима и селима у Србији имају могућност на бесплатног адвоката, који ће им дати савет и пружити одређене правне услуге, да би им то помогло да остваре права када је у питању насиље у породици", казала је Станојевић.

Она је објаснила да бесплатна правна помоћ не значи да адвокати раде потпуно бесплатно, већ да наплаћују по "мањој тарифи".

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести