Ратко Младић телефоном: Жив сам, мајке ми

ХАГ: Некадашњи комадант Војске Републике Српске Ратко Младић данас је на вест о својој наводној смрти реаговао шаљиво и није се много око тога узбудио, каже за Танјуг његов син Дарко који је телефоном са њим разговарао око 15 сати.
Ratko Mladic
Фото: Tanjug

Жив сам, мајке ми!, рекао је Ратко Младић свом сину у телефонском разговору, након што је прекинуо посету адвоката у притворској јединици, да би се јавио породици и дематновао нетачне информације.

Дарко Младић додаје да је његов отац на ову вест реаговао шалом, и да се није посебно узбуђивао, нити је даље коментарисао.

Информација о смрти Ратка Младића објављена је на лажном Твитер налогу министарке спољних послова Босне и Херцеговине Бисере Турковић и пренели су је бројни медији у Србији и региону.

У међувремену је демантована, а претпоставља се да ју је лажни налог на Твитеру отворио извесни новинар из Италије Томазо Дебенедети, који је написао ову лажну вест.

Бенедети у свету познат по лажним вестима и интервјуима

Италијански новинар Томасо Де Бенедети (50), који је данас с лажног Твитер профила пустио измишљену информацију да је умро Ратко Младић, познат је у свету по објављивању лажних вести.

Како су страни медији писали још 2018. године, он је и раније имао сличне "испаде" и тада је, рецимо, прогласио "мртвим" Косту Гавраса, ЈК Ролинг, Фидела Кастра, папу Бенедикта XVI, Милана Кундеру...

Де Бенедети је написао много лажних интервјуа које су медији објавили, попут оних с писцима Гришамом, Сарамаго, Варгасом Љосом, те с познатим личностима попут Горбачова, Далај Ламе и папе Бенедикта.

Од 2011. године, Де Бенедети је креирао лажне Твитер налоге познатих светских личности, ширећи лажне вести, наведено је на Википедији.

Његова је била и лажна вест којом је припремио наводну смрт сиријског председника Асада, 2012. а што је изазвало глобални раст цене нафте.

Де Бенедети је објаснио да све то чини "како би показао како је лако преварити штампу у ери друштвених медија", а писац Марио Варгас Љоса је у свом есеју "Белешке о смрти културе" из 2015. цитирао Де Бенедетија као "хероја цивилизацијског спектакла".

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести