Лончар: Још дан, два повећање броја, због протеста

БЕОГРАД: Министар здравља Златибор Лончар изјавио је да су највећи проблеми са корона вирусом у Београду и Новом Саду.
zlatibor loncar, Tanjug/Tanja Valić
Фото: Танјуг/Тања Валић

"Још дан или два сигурно ћемо имати повећање броја заражених вирусом корона, захваљујући протестима и догађајима у Београду и Новом Саду", рекао је Лончар на прес конференцији.

Међу новозараженима претходних дана има људи који су били на протестима или из њихових породица, изјавио Лончар.

На питање новинара колико међу скоро 400 новозаражених има људи из Београда и колико оних који су били на протестима, Лончар је рекао да сад још не може да каже прецизан број колико је људи из Београда, али да ће то већ сутра бити познато када буде готова та анализа.

"То је број из свих лабораторија и један број новозаражених је из унутрашњости, не знамо колико је тачно њих из Београда".

Лончар наводи да се показало у анкетама са људима који су заражени да има оних који кажу да су били на протестима или да су из породица оних који су били на протестима.

"И у наредних дан или два долазиће људи који су били на протестима, даћемо вам на крају укупан број", додао је Лончар.

Лончар је рекао да у Србији није било обдукције ковид пацијената.

Лончар је, на конференцији за штампу Кризног штава, упитан да прокоментарише писање медија о наводним обдукцији преминулих од ковида и питање да ли је било обдукције у сврху истраживања, нагласио да одговорно може да тврди да тога није било у Србији.

Лончар је подсетио да је став СЗО и свих да не смеју да се раде обдукције код ковбид позитвних пацијената“ и казао да од декана Медицинског факултета има потврду да обдукције нису рађене на Институут за патологију, као и од директора Судске медиције да ни код њих није било обдукција, а то су, рекао је две институције код којих се иначе раде обдукције.

"Не знам да ли су једна, две или три земље у целом свету рекла да су радиле обдукције, али уз опрему за подводно роњење због ризика од заразе. У Србији то није рађено. И то није нека ствар која је могла да се уради а да се не зна. Ми поштујемо препоруке СЗО“, нагласио је Лончар.

Али, додао је, нема проблема да са Министарством образовања буде направљен заједнички тим да се то провери наводи у медијима.

На питање да ли се зна тачно колико је људи у Србији умрло од корона вируса, као тачан узрок смрти, Лончар је казао да се стално поставља питање, и то не само код нас, да ли је неко умро од короне или не.

„Да би се утврдило од које је болести неко умро једино може обдукцијом. СЗО је рекла да не може да се ради обдукција. Ако неко тврди да може без обдукције да каже од чега је неко умро он би сутра добио Нобелову награду“, казао је он.

Обдукција је једини начин да се утврди тачан узрок смрти, а све остало је, према његовим речима на нивоу нагађања.

Независна инспекција утврђује околности смрти браће Ђокић

БЕОГРАД: Министар здравља Златибор Лончар изјавио је да независна инспекција Министарства здравља већ ради на утврђивању околности смрти браће Ђокић из Чачка, који су почетком јуна преминули од последица вируса Ковид-19.

На питање да ли је разматрано да се формира независна комисија која би утврдила шта се дешавало у случају браће Стефана и Радоша Ђокића, који су почетком јуна преминули од последица вируса Ковид-19, имајући у виду да се њихова породица жалила да један од њих није добио потребну негу, те да су га враћали из болнице, Лончар је нагласио да је независна комисија формирана и да ће саопштити прве разултате те комисије чим их буду имали.

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести