Лончар: Нова лабораторија у КЦС последња реч технологије

БЕОГРАД: Клинички центар Србије добио је једну од пет најсавременијих биомедицинских лабораторија у свету, а министар здравља Златибор Лончар каже да је она последња реч технологије, и да коначно представља нормалну средину за све људе који ће ту радити анализе.
loncar, tanjug video
Фото: Tanjug

Министар је указао да је нова лабораторија, недавно пуштена у рад, важна не само за пацијенте, већ и запослене, који неће имати додир са било којим делом анализе, тако да ништа неће моћи да утиче на резултате. 

То је неопходно, јер јако је битно да добијете прави резултат и дијагнозу. Централна лабораторија замениће све мање које су постојале у оквиру КЦ, рекао је Лончар на ТВ Пинк и додао да ће лабораторија радити непрекидно.  

Такође, он је објаснио да ће се обрађивати 5.000 узорака за сат времена, што је више од 12 милиона анализа годишње. 

Таквих лабораторија, каже, постоји само четири у свету, и то у Немачкој, Енглеској, Белгији и Израелу. 

Министар је подсетио и да је прошле недеље у Здравственом центру у Ужицу урађена 100. кардиохируршка операција, што је, додаје, посебно важно како би се захтевне операције радиле и на локалу, и на тај начин олакшало пацијентима. 

Похвалио је и нову ангио-салу у КБЦ Бежанијска коса, где неће више бити листа чекања и где ће пацијентима одмах бити указана помоћ, јер сале неће бити заузете.  

То је само делић онога што је урађено. Када затекнете здравство у катастрофалној ситуацији, онда радите све. Ипак, ни ово није довољно, мора још да се ради, поручио је Лончар. 

Додао је да се нада да људи разумеју каква је била реалност коју је садашња власт затекла у здравству, где „чак ни тоалети у установама нису радили“, али и истакао да се сада све ради захваљујући томе што је спречен банкрот.

Још једна од значајних ствари, према његовим речима, јесте и посао за сто најбољих дипломаца свих медицинских факултета у Србији. 

Од када знам за себе слушам причу како би било добро да неко води рачуна о најбољим студентима. Нико то никада није урадио. Све се наплаћивало, постојала је тарифа за запослење, као и да сте члан странке. Замислите тугу и трагедију када се на почетку каријере сусретнете с тим, рекао је Лончар. 

Он је поручио и да ће стипендисти остати у Србији за време специјализације, а да је на Србији да уради све што може да задржи младе стручњаке у земљи. 
Упитан да прокоментарише нове цене лекова, Лончар је подсетио да су оне за 98,6 одсто лекова смањене и рекао да се на сваких шест месеци пореде са ценама у референтним земљама. 

Говорећи о најновијим улагањима у здравству, министар је рекао да је у плану да се реконструкција више од 10.000 квадрата у КБЦ Драгиша Мишовић заврши до августа или септембра, да се закључи набавка опреме за породилиште у Лазаревцу, као и хируршки блок у Врању... 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести