Ловачка комора Србије тражи још времена за пререгистрацију оружја

Ловачка комора Србије је, као професионална организација која окупља све ловне раднике у Србији и на дневном нивоу прати примену прописа везаних за обављање послова из делокруга ловства, поднела Одбору за пољопривреду, шумарство и водопривреду Народне скупштине Србије, захтев за продужење рока за пререгистрацију оружја.
sacmara lovacka puska pixabay
Фото: pixabay.com

У захтеву се наводи да, по њиховим подацима с терена, поступак пререгистрације не тече брзином којом би се могао окончати до 5. марта 2020. године.

„Услед великог броја ловаца који нису извршили ту обавезу, као и још увек значајног броја корисника ловишта који нису пререгистровали службено оружје, затражили смо да се наведени рок за пререгистрацију оружја продужи на 5. март 2022. године. Продужењем горенаведеног рока, ловство, као привредна делатност, не би трпело штете, док би се лов неометано одвијао, на задовољство више од 1.200 ловних радника и 80.000 ловаца”, наводи се у образложењу захтева.

Захтев је наишао на позитивне реакције председника ресорног одбора и великог броја посланика, који су подржали ту иницијативу, па се очекује да ће се измене ЗОМ-а спровести по хитном поступку.

Процена је да грађани Србије поседују најмање 600.000 оружних листова, а да је до сада замењено знатно мање од половине.

Подсетимо, 2016. године је измењен Закон о оружју и муницији, а власницима пиштоља, револвера и пушака остављен је рок од три године да пререгиструју своје оружје. Када је лане истицао тај рок, Влада Србије је донела уредбу којом је продужен још годину. Међутим, како се и тај дан приближио, почела је кампања да се власницима оружја остави додатно време да испуне своју нову обавезу.

По подацима, до сада је пререгистровано тек око 164.000 комада оружја и нереално је очекивати да сви у наредних десетак дана испуне своју обавезу, тим пре што су гужве у полицијским управама и станицама веома велике. Због новонастале ситуације, Полицијска управа у Новом Саду радила је, на пример, и у суботу и недељу.

Да би иницијатива Ловачке коморе, као и тројице посланике Скупштине Србије била прихваћена, потребна је ванредна седница републичког парламента који би разматрао предложено продужење рока за пререгистрацију.

– Времена је остало веома мало, верујем да ће се пронаћи неко решење за ту ситуацију – да ли ће то бити усвајање тог закона или ће можда Министарство на неки начин, неком уредбом, нешто уредити, не бих баш сада да спекулишем – казао је један од иницијатора предлога народни посланик Ђорђе Комленски.

Председница Националне асоцијације за оружје Зорица Суботић

оцењује да је један од разлога за слаб одзив за пререгистрацију и висина таксе, која је од почетка примене закона до данас више пута мењана. 

– Они који су први отишли да пререгиструју, плаћали су те таксе између 40.000 и 80.000 динара, да би данас износиле око четири или пет хиљада динара – рекла је Зорица Суботић за РТС. – На то се плаћа оружни лист и поднесак 300 динара за издавање документа. То су све неке препреке које су људе задржавале и држале у недоумици.

Због свега тога, многи грађани су се одлучили да врате оружје – само у прошлој години 28.000 људи. Има и оних који приликом пререгистрације нису успели да докажу да им је, на пример, угрожена безбедност, па су оружје морали да предају.

„Од укупног броја поднетих захтева за издавање оружног листа, на годишњем нивоу одбије се максимално пет одсто због неиспуњавања законом прописаних услова – на пример, подносилац захтева није здравствено способан, нема услове за безбедан смештај и чување оружја или је извршилац кривичних дела или прекршаја с елементима насиља”, наводи Министарство унутрашњих послова.

Процењује се да је реч о око 13.000 комада одузетог оружја.

Уколико рок не буде продужен, власницима оружја који не предају захтев за пререгистрацију до 5. марта, прете казне и до 150.000 динара и одузимање пиштоља и пушака.

М. Бозокин

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести