Марихуана најпопуларнија међу средњошколцима

- Сваки шести средњошколац узраста од 15 до 18 година пробао је неку дрогу, а по учесталости марихуана, екстази и амфетамини чине 80 осто те понуде, код је сама марихуана је заступљена у 54 одсто случајева - показују резултати истраживања које је спровела Специјална болница за болести зависности “Вита”, поводом Међународног данг борбе против злоупотребе дрога, који се обележава 26. јуна.
marihuana, pixabay
Фото: pixabay.com

Испитивање је спроведено овог месеца на узорку од 480 ученика других и трећих разреда средњих школа, а показало се да чак 66 одсто средњошколаца познаје некога у свом непосредном окружењу ко користи дроге, да је њих 43 одсто било директно понуђено са неком дрогом до своје 18 године, што говоре о доступности и високом нивоу изложености дрогама у овом развојном периоду.

- Присутне су и бројне заблуде и предрасуде код младих о дрогама које се огледају у ризичним ставовима да је дрогу могуће контролисано узимати без тежих и дугорочнији последица или у оправдавању поделе дрога на „лаке“ и „тешке“ у 57 одсто случајева. У неким од претходних истраживања на исту тему, али на старијем узорку од 15 до 30 година, дрогу је пробало око 28 одсто испитаника, дрогом је директно понуђено њих 59 одсто, а 74 осто испитаника познаје некога у свом окружењу ко користи дрогу, видимо да је највећи део ових ризика присутан већ у том средњошколском узрасту до 18. године - каже директор болнице “Вита” Милан Влаисављевић.

Дрогу је пробало око 28 одсто испитаника, наркотиком је директно понуђено њих 59 одсто, а 74 одсто испитаника познаје некога у свом окружењу ко користи дрогу

Што се тиче злоупотребе алкохола, чак 92,7 одсто средњошколаца је до своје 18. године имало искуства са алкохолом, док је њих 69,5 одсто који су га конзумирали имали и искуство пијанства. Ове вредности резултата су за неких 10 процената увећани у односу на слично истраживање од пре четири године. Такође, више од половине средњошколаца, њих 58,5 процената, потврђује да алкохол конзумира мање или више редовно и то најчешће приликом излазака у град викендом.

- Први контакт са алкохолом у око 60 одсто случајева млади су имали у друштву вршњака, док је њих 40 одсто алкохол први пут пробало у оквиру породице - показала је статистика болнице „Вита“.

Када су у питању коцкарске игаре, искуства са њима има укупно 45 одсто испитаних средњошколаца. Најчешће је заступљена кладионица у 49,3 одсто случајева, а затим „апарати“ у 21,4 одсто и рулет 20 одсто испитаника. Такође код малолетних испитаника, скоро половина њих, чак 48 процената, није наишла на било какву забрану одигравања игара и поред јасне законске регулативе по том питању. Са друге стране, 52 одсто младих се суочило са забраном одигравања коцкарских игара због својих година, али више од 70 одсто их је и поред забране успело у намери да је одиграју, најчешће на начин да су „замолили“ неког старијег да уплати уместо њих или су отишли до неког другог места где су им допустили, или су користили познанство са неким од запослених.

- Ови резултати нам указују на то да постоји потреба да сами приређивачи игара на срећу буду одговорнији у примени законске регулативе, али и то да саме законске препреке, без подизања нивоа свести код младих о потенцијалним ризицима у највећем броју случајева неће спречити овај вид ризичног понашања - додао је Влаисављевић и напоменуо како болница „Вита“ сваке године спроводи истраживања на ову тему у циљу подизања свести о штетном дејству дрога.

Љ. Петровић

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести