На Институту листа чекања смањена са 400, на 130 пацијената

Институт за плућне болести Војводине у Сремској Каменици данас представља модерну здравствену установу, са смештајним капацитетом од 312 болесничких постеља и преко 7.000 хоспитализација годишње.
Andrijević, direktor Instituta za plućne bolesti

Као високоспецијализована референтна здравствена установа, Институт пружа специјализоване и субспецијализоване дијагностичке, терапеутске и рехабилитационе услуге у болничким и амбулантно-поликлиничким условима, што је све резултат рада бројних лекара и медицинксог особља који су у протеклих готово шест деценија уложили и улажу своје велико знање и труд у делатноисти Института, чуло се јуче на свечености поводом 57 рођендана ове здравствене установе.

“Од 1960. године, када је примљен први пацијент, Институт је израстао у врхунску терцијарну здравствену установу која, поред здравствене, обавља и научно-истраживачку и образовну делатност”, истакао је директор Института за плућне болести Војводине проф. др Илија Андријевић.

“У осврту на последњих годину дана поносни смо на отварање “Каменице 2” и капацитета који су намењени за Институт за плућне болести, ту пре свега мислим на Центар за радиотерапију. Тако је прошле године 31. августа озрачен први пацијент Центру за радиотерапију нашег Института. Пре осам месеци, 400 пацијената који су били оболели од карцинома плућа, чекало је зрачну терапију, а данас на нашем Институту зрачну терапију чека 130 болесника. Од тога, 100 пацијената добија хемиотерапију, тако да је само њих 30 којима је зрачење једина опција. Ове бројке говоре да смо испунили обећање које смо дали Покрајинској влади и Секретаријату за здравство у складу с прокламованим да је приоритет здравство доступно свим пацијентима у адекватном тренутку, односно, здравље за све и у правом тренутку”, истакао је др Андријевић.

Thumbnail

 


Уведене најновије технологије

Институт за плућне болести Војводине данас је на врхунцу свога развоја. Набављена је савремена медицинска опрема и уведене су најновије медицинске технологије и порцедуре, што омогућује бржу и квалитетнију дијагностику и лечење пацијената. У новом Центру за радиотерапију оболели од рака плућа се од 1. септембра 2016. године третирају свременим методама зрачења тумора, „3Д“ конформалном радиотерапијом. Примењује се напредна техника зрачне терапије (ИМРТ – интензитетом модулисана радиотерапија), а у плану је да се започне још напреднија (ВМАТ – волуметријски модулисана лучна терапија). Нове технике знатно повећавају квалитет радиотерапије. Отварањем Центра за радиотерапију, Институт за плућне болести Војводине је сада у могућности да обезбеди комплетно лечење оболелих од рака плућа.


Да је Институт за плућне болести Војводине не само изузетан здравствени центар, већ и место где будући здравствени радници стичу знања, а научници се баве истраживањима, сведочи велики број студената који ту проводе извесно време.

“Запослени овде само настављају дугу традицију, али и уз усвајање нових знања из медицинске науке и здравствене неге. Нашу установу посети с више факултета готово 1.000 студената годишње, обаваљајући научно-наставну и практичну делатност, а томе треба додати и ученике из медицинскоих школа који долазе на Институт”, каже помоћник директора за научно-истраживачку и образовну делатност Института за плућне болести Војводине проф др Биљана Звездин. Само у току друге половине прошле године реализовали смо 13 градских пројеката из области јавног здравља и хроничних незаразних болести, а многе од важних тема су нам сваке године у програму рада. Институт је тренутно учесник два републичка и једног врло битног међународног пројекта, као и 20 клиничких истраживања.

На Институту пракса за хиљаду студената годишње

Државни секертар у министарству здравља др Ференц Вицко честитао је рођендан запосленима на Институту истакавши његову дугу традицију и постигнућа која га чине једном од водећих здравствених установа у Србији.

“Ово је репрезентативан Институт у Србији који има водеће улогу у области којом се бави и зато ће и убудуће имати сву подршку Министарства. Тако и у склопу најављених мера веће финансијске подршке онима који најбоље раде и постижу највеће резултате, а не као до сада, линеарне расподеле средстава свим здравственим установама, без обзира на постигнућа”.

В. Црњански

Фото: К. Ивановић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести