На листи 354 просветара, списак технолошких вишкова дужи после 15. августа

Изјава министра просвете Младена Шарчевића да је за запослене у школама обезбеђено око 1.200 отпремнина, послужила је као повод да министар просвете са сарадницима недавно састане с представницима репрезентативних синдиката.
prosveta, ssusnjevic
Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Састанку су присуствовали и представнице Министарства државне управе и локалне самоуправе, које су објасниле начин остваривања права на отпремнине.

„Сазнали само да је у буџету Србије планирано 1.200 отпремнина и да ће оне бити понуђене само онима који су проглашени потпуним технолошким вишком, дакле остали су без иједног часа, односно целе норме. Тренутно су то 354 особе, али ће број сигурно расти након података који ће се прикупити око 15. августа“, каже Јасна Јанковић из Синдиката просветних радника Србије, чији су представници такође били на састанку.

Према подацима Министарства просвете, објављеним у информационом систему „Доситеј“, запослени са статусом технолошког вишка могли би да се на бази добровољности пријаве за отпремнину на начин дефинисан у Закону о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору.

Према овом закону, постоје три начина за испуњавање услова за отпремнину. За запослене којима на дан престанка радног односа недостаје више од две године до испуњења услова за пензију, отпремнина може бити у висини трећине просечне плате, односно зараде запосленог исплаћене у последња три месеца која претходе месецу престанка радног односа, односно трећине просечне зараде у Републици Србији за месец који претходи месецу престанка радног односа према податку органа надлежног за послове статистике, у зависности од тога шта је за запосленог повољније, увећане за 30 посто, за сваку годину рада у радном односу у јавном сектору, с тим да укупна висина новчане накнаде не може бити већа од 8.000 евра у динарској противвредности.


Јубиларне награде и даље неизвесне

Синдикат просвете “Независност” затражио је од министра просвете да се након разговора с новим министром за рад, запошљавање, борачка и социјална питања јасно одреди према Споразуму о решењу колективног радног спора који је припремљен још у марту 2016, посредством Републичке агенције о мирном решавању радних спорова. Споразум односи на остваривање права на отпремнину приликом одласка у пензију, солидарну помоћ, јубиларну награду и заштиту права представника запослених. Подсећамо, просветарима се јубиларне награде исплаћују из општинских и градских буџета, те су многи, због беспарице, остали без законом загарантованог новца.


За запослене којима на дан престанка радног односа имају мање од две године до испуњења услова за пензију, отпремнина се исплаћује у висини шест просечних зарада у Републици Србији за месец који претходи месецу престанка радног односа.

Запосленима који на дан престанка радног односа испуњавају услове за превремену старосну пензију, отпремнина се исплаћује у висини четири просечне зараде у Републици Србији за месец који претходи месецу престанка радног односа. Они који добију отпремнине, а нису испунили услов за пензију, не остварују право на новчану накнаду за случај незапослености у складу с прописима о запошљавању и осигурању за случај незапослености. Такође, просветари који испуњавају услов за пензију и добију отпремнину, немају право на остваривање отпремнине за одлазак у пензију у складу са прописима којима се уређује његов радно-правни статус.

Представница ГСПРС “Независност” указала је на могућност злоупотребе остваривања права на отпремнине уколико радна места не би била угашена, а отпремнине буду исплаћене. То би представљало беспотребно трошење буџетских средстава и немогућност повећања плата запосленима који су у систему. Стога је неопходна контрола приликом процеса рангирања и евидентирања технолошких вишкова на основу оправданих аката о организацији и систематизацији послова, каже Ружица Тодић Брдарић из “Независности”. Договорено је да се о овоме (као и о корекцији коефицијената) разговара са премијерком Аном Брнабић.

Састанак није донео ни конкретна решења која се односе на обрачун и исплату накнада плата за време корићења годишњих одмора 2014, јер је то могуће решити само новим Закључком Владе Србије, кажу у “Независности”.

И. В.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести