НЕКИМ ШКОЛАМА ФАЛЕ ЂАЦИ Месар и кројач дефицитарна занимања

За други рок полагања мале матуре пријавило се око 600 ђака у Србији, међу којима су махом они који су основну школу завршили по програму за одрасле или су били спречени да изађу на завршне испите због болести.
srednja skola, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Они ће након данашњег комбинованог теста и остварених резултата моћи да конкуришу на 8.109 слободних места.

Новосадска средња школа која предњачи по броју непопуњених смерова јесте Техничка школа „Павле Савић”. Осим одељења за мушког и женског фризера, која су формирана већ у првом уписном кругу, успела је да заокружи још само разред техничара за хемијску и фармацеутску технологију. Док је лане остала тек покоја празна клупа на настави за месаре и оператере у прехрамбеној индустрији, ове године су најјачи смер – техничар за биотехнологију, где је најнижи ниво пролазности 63,78 бодова, на листи жеља навела само три ђака. Осим тога, школи мањка 18 будућих хемијско-технолошких техничара, 15 прехрамбених техничара, 14 пекара, осам техничара за заштиту животне средине, четири педикира и маникира, те три хемијска лаборанта.

Директорка школе „Павле Савић” Мила Костић каже да се досад није десило да се неки њихов смер угаси услед мањка ученика.

– Иако се увек прилагођавамо тржишту рада, ове године смо, нажалост, остали без неколико одељења – додаје она. – Не знам да ли је проблем у смањеном броју деце или њиховом интересовању. Већ након првог уписног круга, Министарство просвете расформирало је разред техничара за биотехнологију. Водећи рачуна о томе да ниједно дете не буде оштећено, а узимајући у обзир број бодова, жеље и слободна места, окружна комисија максимално им је изашла у сусрет. Ђаци су имали право да одлуче хоће ли остати у нашој школи или ће изабрати другу. У осталим случајевима, проблем се решава формирањем комбинованог одељења, уколико смерови имају бар пет истих предмета, па ће тако ове школске године месари и оператери у прехрамбеној индустрији бити заједно. Апелујемо и на родитеље и на ђаке да обрате пажњу на занимања која су и те како тражена на тржишту рада и за која обезбеђујемо стипендије, а то су свакако месар, пекар и оператер у прехрамбеној индустрији.


Одељење чини минимално 15 ученика

– Да би се признало, одељење мора да има минимално 15 ученика – додаје директор школе „Милева Марић Ајнштајн” Жељко Савић. – То значи да ће трогодишњи смер за модног кројача, у којем тренутно имамо 16 уписаних ученика, остати. У питању је атрактивно и перспективно занимање, врло лако за покретање сопственог бизниса јер су мала улагања, а зарада је добра.


Слична је ситуација изненадила и Пољопривредну школу у Футогу, која је остала краћа за 92 ученика првог разреда. У њој има места за 26 техничара хортикултуре, јер се на тај смер уписало само њих четворо, затим за 22 техничара пољопривредне технике, 21 зоотехничара, 17 пољопривредних произвођача, пет пољопривредних техничара и још једног цвећара-вртлара. Саобраћајна школа „Пинки” могла би да прими још 20 техничара вуче, 14 саобраћајно-транспортних техничара, 12 транспортних комерцијалиста и два техничара унутрашњег транспорта.

Одлуком Министарства просвете, Техничка школа „Милева Марић Ајнштајн” била је приморана да угаси одељење оператера основних грађевинских радова, за које су била заинтересована тек два ученика, па су они пребачени на друге образовне профиле. За оне који ће конкурисати у трећем уписном кругу остало је места за 14 модних кројача, пет шумарских техничара, седам моделара одеће и два грађевинска техничара за хидроградњу.

С. Милачић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести