Несуђени војвода Српске војводовине из Бечеја изабрао погрешну страну

На историјској Мајској скупштини у Сремским Карловцима, пошто су делегати (а још више окупљена бројна маса) извикали за патријарха дотадашњег митрополита Јосифа Рајачића, захтевали су од њега да за војводу своје Српске војводовине бирају некога из војничког сталежа.
1
Фото: племићки грб барона од Сигенберга

Он им је набрајао имена Срба – високорангираних официра у Хабзбуршкој армији, па и Стефана Јовића из Старог Бечеја, пензионисаног генерал-мајора и барона од Сигенберга. С обзиром на то да је био познат готово само у редовима граничара, али не и у свим крајевима царевине, већина се, ипак, определила за његовог нешто млађег колегу, пуковника Стевана Шупљикца из Огулинске регименте.

Тако је племић Јовић остао заборављен и познат пре свега по својој супрузи Еуфемији, чија импозантна задужбина и данас доминира главним бечејским тргом, а била је уз то и велика добротворка те сав свој знатан иметак оставила месној православној црквеној општини и основала фонд за образовање сиромашне талентоване српске деце. Сасвим незаслужено, јер је имао дугу и беспрекорну победничку милитарну каријеру.

Рођен као најстарији син барона Теодора и Настасије Јовић 1776, определио се за војну академију и после завршетка постао официр у лакој коњици, хусарима. Још као кадет одликован је златном медаљом за храброст јер је током рата против Наполеонове непобедиве армаде, само с једним водом напао читав ескадрон француских кирасира, оклопљених коњаника, и успео да ослободи свог заробљеног команданта, мада је током битке и сам тешко рањен, погођен с три метка. („Случај комедијант” је уредио да су му, пола века касније, баш одавно зацељене ране спасле и продужиле живот.)

Царевина је знала да то цени, у служби је веома брзо напредовао, захваљујући пре свега томе што је био вешт стратег и заповедник, чија се не пориче па је већ у 25. години имао чин мајор, када се оженио „добром приликом“, три године млађом ћерком Ђорђа Јанковића, капетана Потиског крунског диштрикта, са седиштем у Старом Бечеју. Нису касније имали порода, а пошто је потекла из веома богате фамилије, Еуфемија није желела да се сели из родитељске атрактивне спратне палате па чак ни док јој је  супруг био распоређен у Петроварадинску регименту.

Фото: Капела у којој почива Стефан Јовић

Бечејци онога времена ваљда су му били захвални што је спасао град још већих разарања. Наиме, ослобођени разбојници српске и мађарске националности, не марећи нимало за револуционарне и слободарске идеале који су кружили Старим континентом у пролеће 1848, кренули су да нападају јеврејске домове, али и куће појединих чиновника и добростојећих трговаца, не марећи коме народу припадају, отимајући све што је вредно, па су их потом тако темељно опељешене и палили. Мада већ у пензији, у 72. години енергични Јовић је окупио одред војника, 30. априла опколио варош и експресно похапсио разуларене пљачкаше.

Међутим, у тим политички хаотичним временима,није било официрима лако да се одлуче хоће ли остати верни заклетви датој цару, приступити војсци новоформиране побуњеничке мађарске владе Лајоша Бачањија или штабу Српског народног покрета у Карловцима. Из ко зна којих разлога, Јовић је сматрао да су му од монарха Фердинанда ипак ближи Пешта и устаници Лајоша Кошута. Он је стално понављао да заправо није против Беча (који је и онако далеко), већ му је једини циљ био да се избегне крвопролиће мађарског и српског становништва на његовом терену. Међутим, када су наредне године руске трупе угушиле устанак у Угарској, морао је генерал Јовић да одговора за фатално погрешан избор стране у свом последњем рату.   

Због предаје Осјечке тврђаве мађарској војсци изведен је пред Војни суд Аустрије и првобитно осуђен на смрт вешањем, али му је због заслуга за двор и херојстава исказаних још у младости, казна замењена с 20 година тешке робије. Издржао је пуних 11 у казаматима Оломоуца, тадашњег најозлоглашенијег затвора државе Хабзбурга (данас је на територији Словачке), а онда, због лошег здравственог стања и већ у дубокој старости, ипак ослобођен. Вратио се у Стари Бечеј тешко оболео и убрзо преминуо у 84. години.

Првобитно је покопан у породичној гробници Јовића на градском Православном гробљу, а када је наредне године и супруга умрла и сахрањена у тек саграђеној капели, ковчег с његовим посмртним остацима ту је пренет и положен у крипти. 

                                                         Властимир Јанков

      потписи испод фотки:

1. Задужбина и данас доминира центром Бечеја

2. Племићки грб барона од Сигенберга

3. Портрет баронице и добротворке Еуфемије

4. Капела у којој почива брачни пар Јовић

 

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести