Нови сој вируса није разлог за забринутост, али је опрез потребан

БЕОГРАД: Епидемиолог Бранислав Тиодоровић сматра да нема разлога за забринутост због појаве новог соја вируса корона, али да су потребни опрез и озбиљност.
tiodorovic, tanjug
Фото: TANJUG/ DIMITRIJE NIKOLIC/ nr

Упркос томе што Кина после готово три године строгих мера отвара границе и  ублажава политику нулте толеранције на ковид, а Пекинг планира да од 8. јануара ублажи епидемиолошка ограничења на путовања, Светска здравствена организација забринута је због пораста броја заражених у Кини.                                   

Тиодоровић је за РТС рекао да је тај нови сој стигао преко Аустралије и САД, и до Велике Британије, а вероватно и до остатка Европе, као и да се дешава нешто што су стручњаци предвидели, како у Кини тако у свету.

Кинези су имали "стратегију нулта толеранције, која је била врло оштра и строга и давала врло значајне ефекте у сузбијању ове болести. Попуштањем тих мера, на притисак јавности, што је била последица побољшања укупне ситуације у Кини, па и у свету – појавио се вероватно нови сој, тј. иновирани сој", рекао је Тиодоровић.

Он истиче да нови сој заражава један део становништва у Кини, али и да је то земља са огромним бројем становника и то што се сада појављује, одговара том броју становника.

Нема разлога за забринутост у смислу панике, јер сви наши показатељи говоре према броју оболелих и нажалост још увек умрлих, тај број се повећава лагано, али погађа пре свега оне који имају коморбидитете, тешке хроничне болеснике који нису потпуно вакцинисани или су невакцинисани, рекао је Тиодоровић за РТС.

Поручује да је потребно индивидуално се придржавати свих мера заштите.

Сви смо се радовали сунцу и тим лепим данима, али то вирусима одговора, они су се лакше ширили и људи су више комуницирали", додаје Тиодоровић.

Попуштање мера у Кини и отварање те земље, оценио је Тиодоровић, може се одразити и на нас у смислу појаве нових подсојева омикрона.

Надамо се да неће бити неког новог, другог типа или соја, што би требало да да можда повратак на одређене мере у смислу опреза, али не локдаун и неко затварање. У сваком случају, идемо према пролећу, до пролећа то ће бити ендемска болест као што је грип, додаје он.

Узнемиреност Светске здравствене организације због ситуације у Кини, Тиодоровић сматра нормалном јер је, како је рекао, управо у тој земљи све и почело.

Сигурно да те мере које су они одједном тако ублажили према свом становништву имају одраза, јер Кина комуницира са целим светом врло интензивно и то је оно што је СЗО, САД, па и ЕУ натерало да почну да размишљају о неким мерама, наводи Тиодоровић и додаје да су већ предвиђене контроле у неким земљама.

Ми смо за сада на оном нивоу који је скретање пажње на аеродоромима онима који долазе из различитих делова света како треба да се понашају и да мисле на своје здравље, додаје Тиодоровић.

EUR/RSD 117.1216
Најновије вести