Обављена прва трансплантација бубрега у Тиршовој

БЕОГРАД: У Универзитетској дечијој клиници у Тиршовој данас је обављена прва трансплантација бубрега, а тим хирурга предводили су стручњаци из Лондона.
operacija
Фото: Ilustracija, Dnevnik (Branislav Lučić)

Трансплантација је изведена десетогодишњем дечаку, а орган је донирала његова мајка.

Начелник одељења хемодијализе Универзитетске дечије клинике у Тиршовој Бранкица Спасојевић рекла је за Тањуг да дечаку сада следи потпуно нови живот.

"Тренутно смо сви срећни, јер је трансплантиран наш дугогодишњи пацијент, дечак који има десет година, који се разболео пре седам година и који је пет година провео на перитонеумској дијализи. Он има срећу, и ми заједно са њим, да има живог донора. Његов квалитет живота ће бити неупоредиво бољи у односу на свих ових пет година проведених уз апарат за дијализу, бројне контроле, гомилу лекова које пије и сада следи један потпуно нови живот коме се сви радујемо", рекла је Спасојевић.

Операцију су извели хирурзи из Лондона Никос Кесарис и Јоанис Лукопулос, као и српски хирург Влада Радловић.

Кесарис је рекао да је био задужен да помаже и усмерава српског хирурга да би операција прошла добро.

"Данашња операција је прошла одлично, урађена је лапораскопска експлантација бубрега, детету је стављен бубрег, који је већ почео да функционише у сали на операционом столу", рекао је Радловић.

Хирург Јоанис Лукопулос рекао је да је његов посао био да безбедно извади бубрег из мајке.

"Ми хирурзи морамо да дамо све од себе да буде што мање бола. Обавили смо хируршки захват са минималном инвазивношћу. Колега и ја смо радили истовремено, па је дете добило бубрег одмах након што је извађен из мајке. Све је прошло веома добро", навео је Лукопулос.

Директор Универзитетске дечије клинике у Тиршовој Синиша Дучић истакао је да је долазак хирурга из "Грејт Ормонд Стрит" болнице из Лондона организовао Републички фонд за здравствено осигурање и исказао захвалност Фонду и држави.

"Оно што је добра страна јесте и што деца неће морати да иду ван наше земље да буду трансплантирана, а и родитељи су ту. Наши хирурзи, анестезиолози и нефролози на лицу места уче, а поред тога договор је и да одлазе на даљу едукацију у Енглеску", изјавио је Дучић.

Један од чланова тима стручњака из Лондона је и нефролог и специјалиста дечије трансплантологије Јелена Стојановић. Она је подсетила да је програм едукације почео још пре неколико година и да је идеја била да се едукација обавља на терену, односно у болници у Тиршовој.

Како је рекла, данашња оперција је била тек прва и очекује да ће поново доћи и помоћи едукацију, како хирурга, тако и медицинског особља у Тиршовој.

               

EUR/RSD 117.1216
Најновије вести