Обележен Дан Центра за мировне операције

БЕОГРАД: Свечаност поводом обележавања Дана Центра за мировне операције Оперативне управе Генералштаба и две деценије учешћа Војске Србије у мултинационалним операцијама одржана је у Дому Гарде на Топчидеру.
c
Фото: mod.gov.rs

Свечаности су присуствовали потпредседник Владе и министар одбране Милош Вучевић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић.

Честитајући празник, Вучевић је истакао да је сигуран да ће Генералштаб, на челу са генералом Мојсиловићем и свим старешинама, урадити све оно што је до Војске Србије да наши најспособнији војници иду у мултинационалне операције, како би помогли онима којима је помоћ потребна.

У име Министарства одбране, свима вама који сте представљали Србију, радили на очувању мира у свим крајевима света где је наша војска била ангажована, честитам јубилеј две деценије од повратка наше војске у тај формат војних мисија и, вама госпођо пуковниче, начелниче Центра за мировне операције, честитам јубилеј са надом да ћете ви и ваши сарадници и даље успешно вршити припреме свих храбрих људи који су одлучили да дају део себе, свог живота, а понекад, дају и своје животе да би чували мир, да би сачували животе неких људи на удаљеним просторима од нас, али људи који исто тако заслужују да живе мирно, рекао је министар.

Навео је и Србија жели да, где год има капацитета и могућности, учествује у мировним операцијама и мисијама и под окриљем Уједињених нација и Европске уније.

Ми смо, нажалост, и на нашим просторима видели и доживели значај мировних мисија, чак и у данашњим данима и у данашњим околностима. И данас гледамо са зебњом све оно што се дешава у нашој јужној покрајини или у региону, верујући да су они који су у име међународне заједнице тамо ангажовани, свесни своје одговорности да имају довољно капацитета да чувају и остваре онај циљ због кога су тамо. Из тог разлога и Војска Србије и Министарство одбране и држава Србија имају посебан приступ овој тематици и са посебном пажњом приступају, не само формалном извршавању задатака, већ ту има свакако и емоција и људског односа, и бриге и пажње. И такав је српски војник увек био, где год да је био. И такву славу сте проносили, где год да сте били и шта год да сте радили, нагласио је министар.

Фото: mod.gov.rs

Указао је да и наши кадети Војне академије имају обавезу да наставе тако, уздигнуте главе, као што су радили њихови претходници и ветерани, и као што данас раде припадници Војске Србије у актуелним мисијама и мировним операцијама.

То је нешто што вас обавезује и нешто што вас свакако чини посебно привилегованим да будете део ове организације. Сигуран сам да ће Генералштаб, на челу са генералом Мојсиловићем и свим старешинама, урадити све оно што је до Војске Србије да наши најспособнији војници иду у такве мировне операције, да нам се врате живи и здрави и да помогну људима и грађанима који живе на тим просторима, рекао је Вучевић.

Поменуо је и бригу о породицама оних који су страдали и који су дали оно највредније што имају да би сачували мир на неким просторима који су за нас далеки, те подсетио на дугу традицију нашег учешћа у мултинационалним операцијама.

Нема нико право да нам одузме то да смо све време били и на правој страни историје, и чували мир, и поштовали слободу свих и молимо за разумевање и да други поштују наше право и на слободу и на мир, поручио је министар.

Вучевић је уручио Плакету Министарства одбране начелнику Центра Мирјани Миленковић, која је посебан поздрав упутила припадницима претходнице Југословенског одреда који су се давне 1956. године искрцали на врели синајски песак, као и за све мировњаке ветеране са ових простора, учеснике мултинационалних операција.

Желим да вам пренесем поздраве свих 285 припадника и припадница Војске Србије који се тренутно ангажују у мисијама и операцијама Уједињених нација и Европске уније, достојно репрезентујући војничку професију и српску медицинску струку, поносно вијорећи заставу Републике Србије, рекла је пуковник Миленковић.

Подсетила је да се у протеклих 20 година учешће припадника наших оружаних снага у мисијама УН стално повећавало, а пре 10 година започето је ангажовање у операцијама и мисијама ЕУ за подршку миру.

Укупно је до сада ангажовано око пет и по хиљада припадника Војске Србије у 10 мисија под мандатом УН и шест мисија под мандатом ЕУ, од којих је 12 процената женског пола, што је показатељ да Војска Србије поштује родни аспект сходно важећим резолуцијама УН, навела је Миленковић.

Фото: mod.gov.rs

Упозорила је да ангажовање у мировним мисијама носи и највећи ризик и у том је контексту поменула погибију потпуковника Дејана Станојевића који је 29. марта ове године изгубио живот током извршења задатка извиђање из ваздуха када је оборен хеликоптер у коме се налазио, наводећи да је то немерљив губитак за његову породицу, али и за нашу војску и за нашу земљу.

Он је свој живот дао за племенит циљ, за нешто у шта је веровао, вршећи своју војничку дужност, а ми ћемо дати све од себе да будемо вредни његове жртве и даље посвећени одбрани мира како у својој отаџбини тако и у свету, истакла је пуковник Миленковић.

Према њеним речима, припадници Војске Србије добијају највише похвале за своја ангажовања, оцењени су као врхунски професионалци, добро обучени и високо дисциплиновани.

Поводом празника додељене су захвалнице Центра појединцима и фирмама, а заменик начелника Центра за мировне операције пуковник Драган Ивковић представио је монографију „20 година учешћа Војске Србије у мултинационалним операцијама".

Захвалнице су добили командант Гарде бригадни генерал Никола Дејановић, начелника Војне академије пуковник др Срђан Благојевић, начелник Управе за односе са јавношћу пуковник др Михаил Зоговић, као и представници аеродрома Никола Тесла и фирме "Belgrade Airport", нишког аеродрома "Константин Велики" и предузећа Југоимпорт СДПР.

Премијерно је приказан и документарни филм „Учешће Војске Србије у мултинационалним операцијама", који је снимљен у сарадњи Оперативне управе Генералштаба и Војнофилмског центра „Застава филм" Управе за односе са јавношћу Министарства одбране.

Свечаност у Дому Гарде оплеменио је и богат културно-уметнички програм који су припремили и извели кадети Војне академије и ученици Војне гимназије, са својим наставницима и професорима.

Свечаности су присуствовали и министар за европске интеграције др Тања Мишчевић, шеф Делегације Европске уније у Републици Србији Емануеле Жиофре, чланови Колегијума министра одбране и Колегијума начелника Генералштаба, чланови породице трагично настрадалог потпуковника Дејана Станојевића, представници војно-дипломатског кора, ветерани, некадашњи припадници и начелници Центра, кадети Војне академије, као и представници институција Србије.

Дан Центра за мировне операције обележава се у знак сећања на 17. новембар 1956. године када је претходница Југословенске војске, коју су чинила 44 припадника, ступила на тло Синаја, десет дана након што је Резолуцијом Генералне скупштине УН успостављена мисија УНЕФ. Том мировном операцијом започело је учешће југословенских снага у мировним мисијама.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести