Смернице школама за безбедно коришћење мобилних телефона: КАКО ЗАШТИТИТИ УЧЕНИКЕ ОД ДИГИТАЛНОГ НАСИЉА И ПОДСТАЋИ КВАЛИТЕТНО УЧЕЊЕ

Како би се предупредило дигитално насиље и смањила изложеност штетном садржају, те обезбедило квалитетно време за дружење са вршњацима и игру, Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања објавио је Смернице за употребу мобилног телефона, електронског уређаја и другог средства у доуниверзитетском образовању.
1
Фото: Freepik.com

Оне би требало да послуже свакој школи за израду јединственог правилника понашања током часова, на одморима, али и приликом посета, излета, екскурзија и наставе у природи, с препоруком да се он периодично ревидира и ажурира како би одражавао промене у технологији и образовној пракси.

-Школа треба да нагласи да дигитални уређаји ученика треба да изађу из зоне забаве и неконтролисаног коришћења и преведу се у контекст учења и изградње дигиталних компетенција - порука је Смерница.

Фото: Freepik.com

Како наводе, ношење личних уређаја (рачунар, лаптоп, таблет, паметни мобилни телефон, паметни сатови и слушалице, те друге справе које могу да примају, чувају, обрађују и деле дигиталне информације и да се повежу са апликацијама, веб-локацијама и другим онлајн услугама) треба дозволити ђацима ради безбедности док путују у школу и из ње, али тако да родитељи могу контактирати са њима само ван школског времена.

Смернице да послуже свакој школи за израду јединственог правилника понашања

-Најчешћа пракса подразумева да сви лични дигитални уређаји буду искључени током читавог школског дана, укључујући одморе, продужени боравак, једносменски рад. То подразумева да ученици имају одговорност да искључе своје дигиталне уређаје и безбедно их чувају у школској торби током школског дана. Лични дигитални уређаји могу бити укључени и употребљавани само по налогу наставника, и то у ситуацијама када јасно доприносе квалитету образовног искуства ученика - пише у Смерницама, уз објашњење да се у супротном они одузимају у присуству сведока, пакују у коверту са учениковим именом и остављају на за то предвиђено место, а могу их преузети родитељи након што се настава заврши, или пак надлежни државни орган уколико је у питању тежа повреда обавеза.


Снимање строго забрањено

Уређаје је строго забрањено користити за снимање, пренос или објављивање фотографија, аудио или видео записа других ученика, наставника и наставног материјала без писменог пристанка свих страна. Под неприкладном употребом сматра се и снимање у тоалетима, свлачионицама или било ком простору у школи који се доживљава као приватан. У таквим случајевима, додају, школа неће претраживати садржај личних дигиталних уређаја ученика, али ће предузети све што је неопходно да материјал не буде уништен до његове предаје на даље поступање.


Фото: Freepik.com
Школа треба да нагласи да дигитални уређаји ученика треба да изађу из зоне забаве и неконтролисаног коришћења

С друге стране, директори могу да направе изузетак, те дозволе одређеној деци да користе уређаје током читавог школског дана, уколико имају специфичне здравствене потребе, па им то представља део додатне образовне подршке, док ученици који имају хитан случај смеју да се јаве кући уз одобрење наставника.  Како наводе, цео процес израде Правилника треба да буде транспарентан и инклузиван, уз уважавање мишљења и предлога наставника, стручних сарадника, родитеља и ученичког парламента. Након што буде донет, треба га поставити на огласну таблу и сајт школе.

С. Милачић
 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести