Оснаживање родне равноправности: Умрежавање моћних жена

НОВИ САД: Колико су видљиве успешне жене у Војводини? Колико је међу успешнима моћних и од чега зависе њихова снага и моћ? На ова и многа друга питања покушале су да одговоре недвојбено и засигурно “видљиве” жене окупљене на недавно одржаном скупу у организацији покрајинског омбудсмана под називом „Успех и постигнућа из перспективе жена“.
z
Фото: ombudsmanapv.org

Циљ скупа, по речима организатора, је мобилизација моћи жена кроз излагања и умрежавање успешних жена из градова и са села из различитих сфера друштвеног живота – спорта, уметности, бизниса, науке...не би ли се разбили стереотипи и оснажила родна равноправност. А, све, имајући у виду чињеницу да су жене мање заступљене на позицијама моћи од мушкараца.

И на овај начин се, по речима покрајинског омбудсмана проф. др Зоран Павловића, доприноси повећању видљивост успешних жена у нашем друштву, те охрабрују и подстичу друге жене којима тек предстоји пут каријерног развоја.

У раду скупа учествовале су жене иза којих стоје значајна постигнућа.

Позив да говоре о свом путу до успеха прихватиле су оперска уметница и редовна професорка Академије уметности УНС др Агота Виткаи Кучера, управница Галерије Матице српске, др Тијана Палковљевић Бугарски, власница првог приватног дома за старе у Војводини „Вила Анкора“ (Суботица) Ливија Биро, председница НУРДОР-а Јоланд Корора, помоћница директора за науку у Институту БиоСенс др Ивана Гађански Станић, спортисткиња Аранка Биндер, директорка Гимназије „Светозар Марковић“ Татјана Вукадиновић и оснивачица „Комуна маркета“ Ивана Илић.

Треба бити посвећен послу, а тајна успеха је да радите посао који вас чини срећним и испуњеним јер се, онда, задовољство на послу лако прелива у приватну сферу и доприноси лакшем балансирању професионалних и породичних обавеза. Срећна околност је и ако радите у тиму који складно функционише, сматра Тијана Палковљевић Бугарски.

Треба говорити о успесима жена, јер је сваки успех важан. Међутим, треба говорити и о свему ономе што стоји на путу до успеха, о бројним препрекама, које вам црпе енергију и успоравају вас. На две такве тачке пажњу је скренула Ивана Гађански Станић: Прва је нострификација диплома, а друга задржавање жена у науци и сектору ИТ технологија. Гађански Станић је навела пример решења из Закона о финансијској подршци породици са децом којим се женама с високим примањима драстично умањује накнада зараде за време боравка на породиљском одсуству, па испада да се жена финансијски кажњава зато што је одлучила да роди.


Грађанска храброст

Да успех у спорту не гарантује и лако остваривање људских права, на свом примеру је илустровала Аранка Биндер, која се на Олимпијским играма 1992. године у Барселони, због санкција, такмичила као независтан учесник и освојила бронзану медаљу. Због инертности бирократског апарата она је, због одласка на породиљско одсуство, умало остала без стипендије. Само захваљујући сопственој одлучности и испољеној грађанској храбрости да, ослоњена на моћ медија, брани своја права, она је успела да задржи стипендију.


Татјана Вукадиновић сматра да успешна жена може да буде аутономна, не мора бити зависна, корумпирана и нечији послушник “У послу који радите морате дати све од себе и тако утицати на колектив и односе у њему. Све се то, потом, рефлектује и на однос ученика према школи“.

Имам бритак језик, а моја слобода произилази из тога што нисам финансијски зависна од НУРДОР-а, нагласила је Јоланда Корора. За борбу с ветрењачама, министрима, законима, предрасудама и неразумевањем, како је додала, потребна је упорност, страст, огромна енергија и жеља за успехом.

При свему томе се не можеш понашати као да те, сем властитог успеха, ништа друго не интересује и не тиче. Не можеш на овој планети битисати незаинтересован за то што се збива с људима око тебе, поручила је Корора.

Б. Опрановић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести