Оснаживање жена: Уручена 23 уговора вредна четири милиона динара

НОВИ САД: Покрајинска влада је уручила уговоре вредне четири милиона динара, намењене економском оснаживању жена из избегличких и расељених породица на територији АП Војводине.
predrag vuletic ugovori
Фото: vojvodina.gov.rs

Од 83 пријаве, додељена су 23 уговора, а покрајински секретар за социјалну политику, демографију и равноправност полова Предраг Вулетић каже да ће Фонд наредним ребалансом буџета бити повећан, чиме ће више жена добити помоћ. Новац је намењен највише за опрему и алат за покретање или унапређење посла. Конкурсом су биле обухваћене општине Нови Сад, Врбас, Зрењанин, Инђија, Србобран, Панчево и Стара Пазова.

Новац у износу 200 хиљада динара по уговору добиле су 23 жене за покретање новог посла, или куповину машина и опреме за већ постојећи посао. Сличне програме већ спроводи Завод за равноправност полова, а од ове године и Покрајинска влада. Верујемо да ће то прећи у праксу- истиче Вулетић и додаје да ће ставити акценат на жене и кроз Фонд за прогнана и расељена лица у наредним конкурсима.

Директор Фонда за пружање помоћи избеглим, прогнаним и расељеним лицима Душко Ћутило каже је ова кација велики подстицај женском предузетништву и да је интересовање за бесповратну помоћ било велико.

Ове године увели смо неколико нових програма, међу којима је и економско оснаживање жена. Помоћ је бесповратна, било да је у питању започињање посла или његово унапређење и сигурно ће подстаћи жене да се баве самосталном делатношћу, каже Ћутило и додаје да су завршена три конкурса: за доделу грађевинског материјала, адаптацију и започету изградњу објеката који су у власништву избегличких породица, као и економско оснаживање избегличких породица у области пољопривреде (којим су додељени пластеници, опрема за наводњавање, прикључне машине, опреме за пчеларство и друго), и новчана помоћ за студенте. Према његовим речима, сто најбољих студената крајем маја добиће једнократну новчану помоћ од 30 хиљада динара.

Нада Бибић из Елемира, избегла из Нове Градишке у Хрватској, каже да јој новчана помоћ пуно значи.

Држим продавницу здраве хране, једину у нашем селу, и тиме сам почела да се бавим првенствено због здравља људи. Све је више болести, те има потребе за таквом исхраном. Пошто продајем робу у ринфузи, новац сам добила кроз робу, па планирам да проширим посао, каже Нада Бибић, а њен посао ће значити многима у Елемиру.

Драгиња Дујаковић из Новог Сланкамена власница је брзе хране, због које је две године радила два посла, како би могла да покрене сопствени бизнис заједно с породицом.

Сада послујемо већ две године и добили смо новац у опреми, односно нову пица-пећ, столове и столице, професионални миксер за тесто, те ћемо отворити и пицерију коју Нови Сланкамен нема, али и правити кувана јела, каже Дујаковић, која једина има продавницу брзе хране у свом месту.

Она напомиње да ће Сланкамен бити туристичко место, што је још један плус за њу.

Далиборка Драгичевић која сада живи у Ветернику добила је новац како би отворила кројачку радњу.

Из Хрватске сам дошла 1995. године у Крагујевац, а затим 2000. у Ветерник. Тренутно сам незапослена, али сам кројач-конфекционар по струци и сада ћу отворити своју радњу. Ово ми много значи. Први пут сам конкурисала и нешто добила, захваљујем се на помоћи, каже Драгичевић.

Пројекат Фонда за пружање помоћи избеглим, прогнаним и расељеним лицима у Војводини реализује се први пут и део је националне стратегије за унапређење положаја жена и побољшања родне равноправности.

Маша Стакић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести