Осуде за медијско лешинарење несреће отете девојчице

БЕОГРАД: Поједини таблоиди су на насловним странама данашњих издања објавили исказ Нинослава Јовановића, ухапшеног отмичара дванаестогодишњице Монике Каримановић, са бруталним детаљима којима се најгрубље нарушавају права и достојанство детета.
novine stampa
Фото: pixabay.com

Нинослав Јовановић, кога зову Малчнаски Берберин, отео је Монику Каримановић 20. децембра прошле године на путу до школе, у месту Суви Дол код Ниша, а након проналска девојчице 29. децембра организована је опсежна потрага за отмичарем који је ухапшен 5. јануара ове године.

Насловне стране данашњих издања појединих таблоида, у којима се преносе изјаве ухапшеног отмичара дванаестогодишње девојчице, наишле су на осуде представника институција, Удружења новинара Србије и политичких странака.

Српски телеграф извинио се девојчици Моники Каримановић (12) и њеној породици, а потом и јавности због објављивања делова исказа Јовановића о злостављању девојчице, саопштила је редакција.

У саопштењу које је потписао главни уредник Српског телеграфа Милан Лађевић наводи се да намера редакције није била да се причини додатна штета жртви, већ да се Нинислав Јовановић, кога зову Малчански берберин, овога пута не извуче за тешка крицична дела, изађе на слободу и понови исти злочин.

Раније данас Министарство културе и информисања оштро је осудило насловне стране са сличним садржајима, уз оцену да представљају "дно медијског неморала и бестидности", најаву да ће предузети све мере из своје надлежности, те очекивање реакције Јавног тужилаштва.

Министарство, како се наводи, са најдубљим гнушањем оцењује да су пређене све границе нељудског поступања у односу на интересе малолетног лица и његових родитеља, који су већ превише патили да би им, додају, "неки медијски лешинари без скрупула и противно закону копали по врућим ранама".

Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић такође сматра истим поводом да су пређене границе професионалне етике и најгрубље крше права детета.

Упозорила је да то може оставити дугорочно штетне последице на развој и одрастање девојичице, нарочито у мањим срединама, где дете остаје обележено за цео живот.

Јанковић је у саопштењу нагласила да објављивање детаља гнусног злодела не представља информацију од јавног интереса, нити новинарство, већ злоупотребу медијског простора и кршење Кодекса новинара Србије.

И Удружење новинара Србије је осудило је данашње насловне стране, којима се грубо крши достојанство и приватност малолетне жртве што је, истиче, забрањено законом и новинарским кодексом.

УНС је у саопштењу подсетио да је чланом 79 Закона о јавном информисању и медијима прописано да се "описом сцене насиља у медију или медијском садржају не сме повредити достојанство жртве насиља", а Кодексом новинара Србије да је новинар "дужан да поштује и штити права и достојанство деце, жртава злочина…".

Демократска омладина је, уз осуду поступка појединих листова, затражила да сви они целокупан приход од продаје данашњег издања усмере на СОС телефон за жене и децу жртве насиља и Центар за заштиту против насиља.

Двери су саопштиле да државне институције и новинарска удружења морају хитно да реагују на овакве појаве и спрече пласирање у јавност, како наводе, гадости на којима таблоиди желе само да увећају свој профит, а власнике и уреднике најстрожије казне.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести