Патронажним сестрама 25 домова здравља подељено 85 таблета

Службама поливалентне патронаже из 25 домова здравља у Србији данас је додељено 85 таблета, који ће им значајно олакшати рад с породицама, омогућити једноставније прикупљање, праћење и обраду података са терена, као и већу доступност едукативно-информативних материјала за рад са породицом.   
t
Фото: Дом здравља Нови Сад

Девет оваквих таблета добиле су патронажне сестре из Дома здравља „Нови Сад“.

Таблети су уручени у Секретаријату за здравство, а обезбеђени су у оквиру програма сарадње УНИЦЕФ-а, Министарства здравља и Градског завода за јавно здравље Београд и уз финансијску подршку компанија Nordeus и GlaxoSmithKline (GSK). 

"Патронажна сестра је прва подршка и породици и педијатру у праћењу свих области развоја детета. У претходним годинама патрнажне сестре из 25 домова здравља су прошле опсежну обуку усклађену са савременим знањима и праксама о развоју детета у првих хиљаду дана, како би унапредиле рад са породицама и пружиле им што бољу подршку за успешно родитељство током овог изузетног значајног периода за развој мозга и подстицање свеукупног развоја и учења", казала је Душанка Матијевић, директорка Градског завода за јавно здравље. 

Матијевић, која је и председница Посебне радне групе Министартсва здравља за унапређење рада поливалентне патронажне службе, навела је и да ће коришћење таблета у свакодневном раду патронажним сестрама свакако осавременити рад и пружити им додатне могућности и за едукацију родитеља и за ефикасније документовање и праћење резултата рада у породици. 

Подршка УНИЦЕФ-а Министарству здравља у области унапређења рада патронажне службе започела је још крајем деведесетих година, а од друге половине 2014. одвија се у сарадњи с Градским заводом за јавно здравље и усмерена је првенствено на јачање капацитета за подршку раном развоју.   
Као резултат унапређеног рада патронажних сестара активније се прати развој, исхрана и здравље детета, уочавају се развојни ризици којима је дете изложено због деловања биолошких и/или срединских фактора у окружењу и развојне тешкоће којима треба посветити додатну пажњу. 

Такође се побољшава комуникација и интеракција родитеља и деце кроз стимлацију и игру, и успостављају се праксе одговорног храњења, подстицајног и подржавајућег родитељства. УНИЦЕФ и Светска здравствена организација препознали су ове резултате у раду патронажне службе у Србији као пример добре праксе у региону.  

Јелена Зајегановић Јаковљевић, специјалиста за рани развој у УНИЦЕФ-у казала је да ће уз подршку компаније Норедус наставити да подржавају развој патронажне службе у Србији кроз модернизацију и већу доступност едукативних материјала преко он-лине платформи. 
"Посебна пажња биће посвећена и подршци родитељима да успоставе безбедно и подржавајуће окружење уз максимални подстицај развоја и учења кроз игру. То ће омогућити да се на време уоче евентуална одступања у развоју и да се деца што раније упуте у развојна саветовалишта на даљу процену и укључивање у програм ране интервенције", рекла је Јаковљевић.

Е. Д.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести