Почео Светски конгрес перинаталне медицине

БЕОГРАД: У Београду је вечерас почео 13. Светски конгрес перинаталне медицине (WCPM), највећи те врсте на свету на којем учествује 2000 лекара из целог света.
s
Фото: Tanjug

Они ће током наредна четири дана размењивати искуства из области здравља фетуса, бебе и мајке током и након трудноће.
На конгресу је речено да половина трудних жена на свету не добије адекватну негу током целог тока трајања трудноће, а да свакога дана на свету чак 830 жена умре услед компликација у трудноћи.

Министарка задужена за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић истакла је за Танјуг да је за грађане Србије овај догађај у Београду од изузетног значаја како би се разменила искуства светских стручњака која ће затим моћи да се имплементира у здравствени систем Србије.
"За владу и грађане Србије овај догађај је од изузеног значаја јер 2.000 стручњака који се баве перинатологијом и неонатологијом бораве у Србији. Размена искуства стручњака је веома потребна за будућност наше земље", истакла је Ђукић Дејановић.

Председник Светског конгреса перинаталне медицине Александар Љубић изјавио је за Танјуг да ће у наредна четири дана 2000 гостију и 200 предавача, најбољих из области медицине која се бави мајком, дететом и фетусом обрадити бројне теме на радионицама и панелима.
"Правимо мрежу са најкомпетентнијим докторима из света како бисмо решили највећи проблем у овој области , смртност фетуса. Тај проблем није присутан само у земљама мањих прихода већ расте и у земљама попут Америке", објашњава Љубић.

Каже да постоји у свету тридесетострука разлика у смртности беба у различитим деловима света.
"Зато покушавамо да видимо шта је код нас проблем и да смањимо шансу да наше бебе пате и буду што здравије", каже Љубић и наводи да се српско здравство у области перинатологије и неонатологије налази у далеко бољем положају него што је то случај био у годинама раније.
"Данас смо знатно бољи него пре пет година, али морамо још много тога да урадимо", опомиње Љубић.

Државни секретар у Министарству здравља Мехо Махмутовић каже за Танјуг да је конгрес у Београду један од највећих медицинских догађаја у овом моменту у свету.
"Наше здравство је боље позиционирано од осам земаља чланица Европске уније", подсетио је Махмутовић и рекао да српско здравство данас иде, како истиче, крупним корацима ка европској породици здравства.

У поређењу са регионом, сматра Мехмутовић, српска медицина, посебно перинатологија и неонатологија, налазе се на врху.
Стручњаци су у уводном обраћању на конгресу истакли да чак три четвртине смрти беба на свету настаје услед компликација изазваних инфекцијама пре и након порођаја, док се 15 милиона беба у свету роди прерано уз компликације.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести