Помоћ младим лекарима да препознају заборављене болести

БЕОГРАД: Мале богиње, дечја парализа, велики кашаљ и друге заразне болести, већина младих лекара никада није видела у пракси, осим на слици, а да би им се олакшало да препознају болест припремљена је књига "Савремена дијагностика и терапија инфективних болести", која је данас промовисана у КЦС.
knjiga1, klinicki centar srbije
Фото: Klinički centar Srbija

Књигу су припремили инфектолози како би младе лекаре упознали са савременим протоколима у лечењу.
Један од аутора проф. Мијомир Пелемиш каже да књигу могу да користе сви млади лекари како у домовима здравља, тако у болницама и клиничким центрима, јер су инфективне болести свуда присутне. 
"Књига садржи најбитније детаље везане за дијагнозу и најсавременије терапије инфективних болести. На једном месту сажето је све што се данас примењује у свету за лечење свих инфективних болести", рекао је Пелемиш за Танјуг.
Директор Клинике за инфективне болести КЦС и коаутор књиге доц. др Горан Стевановић каже да су мале богиње пример скоро заборављене болести која се данас јавља у епидемије код нас, али и у целој Европи.

Фото: Klinički centar Srbije


Четири пацијента због малиг богиња на Инфективној КЦС

У Клиници за инфективне и тропске болести КЦС налазе се четири пацијента због компликација малих богиња, а према речима директора Горана Стевановића нико од њих није животно угрожен.
"Сви пацијенти који су примљени збринути су због настанка компликација. Нико није животно угрожен", рекао је Стевановић за Танјуг.
Он је додао да збринути пацијенти као компликацију малих богиња имају упалу плућа, а да нису имали пацијената са упалом мозга.
"Надам се да ће тако и остати да немамо пацијената са упалом мозга, јер мале богиње могу да направе тешка оштећења централног нервног система и тешке последице", закључио је он.


"То су неке од болести које су имале тенденцију да заборавимо, а не смемо их заборавити јер увек могу да нам се врате", нагласио је он.
У књизи су обрађене све заразне болести, али и повезана стања као што је антимикробна резистенција и болничка инфекција.
"Антимикробна резистенција је проблем за комплетно друштво, али се она највише примећује у јединицама интензивне неге у болницама, где имате пацијента који је у критичном стању, а напала га је бактерија која је отпорна на све антибиотике које имате на располагању", појаснио је Стевановић.
Он је додао да је отпорност бактерија на антибиотике растући глобални проблем, а колику опасност представља најбоље говотри чињеница што су УН посветиле заседање Генералне скупштине овом проблему. 
"Једно од поглавља у књизи поасвећено је антимикриобној резистенцији са циљем да се лекарима који нису у тој области, а који се са проблемом срећу а нису довољно едуковати, олакша да се снађу када настане проблем", појаснио је Стевановић.

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести