Поповић: Уводи се систем наруквица за заштиту жртава породичног насиља

БЕОГРАД: Државни секретар МУП-а Биљана Поповић Ивковић изјавила је данас да Министарство унутрашњих послова увелико ради на увођењу нове мере заштите жртава породичног насиља путем система наруквица за жртве и починиоце, како би полиција још ефикасније могла да реагује у случају да дође до кршења мере забране приласка.
nasilje plakanje
Фото: pixabay.com

Она је у изјави за Танјуг нагласила и да поред мера које преузима МУП, жели да охрабри целокупно друштво да не ћути о овом проблему, већ да о њему говори и да му се, како је поручила, "сви заједно на најбољи могућ начин супротставимо".

"Како би жртве биле што сигурније, МУП, у сарадњи са организацијом „УН Њомен“ и уз финансијску подршку Краљевине Норвешке, већ спроводи пројекат „Унапређење безбедности жена у Србији“ да би се капацитети полиције и других државних органа унапредили", рекла је Поповић Ивковић.

Она је прецизирала да је највећа пажња посвећена управо увођењу система наруквица које би биле повезане са полицијским управама и станицама, како би жртве могле брзо да сигнализирају да се налазе у опасности и како би полиција одмах реаговала. "Управо увођењем оваквог система показујемо да проблему насиља прилазимо на веома озбиљан и конкретан начин", истакла је она.

Поповић Ивковић је рекла да се морају на све могуће начине заштити пре свега жене, које су најрањивији део нашег друштва, као и да се увек осуди насиље које задире у све поре нашег друштва.

"Због тога борба против насиља мора бити системска, мора да се заснива на доброј превенцији и на применама нових метода у самом приступу овом проблему, јер само тако можемо очекивати успех који има за циљ очување оног најдрагоценијег, а то је људски живот", истакла је Поповић Ивковић.

Подсетила је да је одмах након усвајања Закона о спречавању насиља у породици, који се примењује од јуна 2017. године, полиција преузела већу одговорност, добијањем нових овлашћења.

Од увођења закона до данас полиција је изрекла око 55.000 хитних мера, како привременог удаљења насилника из стана, тако и забране приласка и контактирања са жртвом.

"Такође, у оквиру нашег Оперативног центра отворена је бесплатна телефонска линија 0800 100 600 која је доступна 24 часа, где се пријављује насиље у породици на нивоу целе Републике Србије. Свако ко је упознат у свом окружењу са неким породичним насиљем може да пријави догађај и анонимно", напоменула је Поповић Ивковић.

Она је нагласила и да ће МУП наставити да ради на унапређењу сопствених капацитета како би пружили што бољу заштиту жртвама.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести