ПРЕДСТАВЉЕН ИСТРАЖИВАЧКИ ПОРТАЛ Пружа шансу почетницима, има све потребне информације

НОВИ САД: Државни секретар Министарства науке, технолошког развоја и иновација професор доктор Мирослав Трајановић представио је данас у Новом Саду Портал отворене истраживачке инфраструктуре и истакао да циљ науке нису само научни радови него и да се научна решења преточе у иновативне процесе.
TANJUG/NENAD MIHAJLOVIĆ
Фото: TANJUG/NENAD MIHAJLOVIĆ

Трајановић је додао и да се новац кроз порез и зараде враћа у друштво и поново укључује у даљи развој науке. 

"Министарство покушава да заокружи комплетан иновациони екосистем који се састоји од неколико фондова. Имамо научне паркове, стартап центре, а сада градимо и иновационе инкубаторе, то је све заједно заокружен екосистем", казао је Трајановић.

Половином године пуштен је систем е-Наука која садржи све информације о радовима, истраживачима и њиховим резултатима.

Од алата у систему постоје портал, затим регистар субјеката иновационих делатности и оно што је у плану још "бизнис ту бизнис" портал, али све интерактивно са минимумом потребе за унос података.

"Ако млади стартап има потребе за неком специфичном опремом, може то да нађе на порталу и да види да ли су доступне услуге које су му потребне, под којим условима може да их добије, чак и да уговори преко портала датум и услове под којима ће услуга бити извршена", рекао је Трајановић.

Фонд за иновациону делатност даје шансу свима који су иновативни да изађу на тржиште или да нађу начин да продају своју научну идеју, а то ће од следеће године ићи преко канцеларија у Научно-технолошким парковима.

Сви програми фонда за науку макар једном објављују позив ка научним институцијама које могу да конкуришу за нове пројекте.

"Слично томе, иновациони фонд има десетак различитих програма  који су за мала и средња предузећа или оне који тек планирају да направе своје предузеће", казао је Трајановић.

Према речима директорке Института за примену нуклеарне енергије, Марије Гњатовић, услов за набавку нове опреме јесте истраживање тржишта и у науци.

"Овај вид научно-истраживачке структуре може пуно да значи, пошто ово јесте место где други нас могу да пронађу и ово нама олакшава активности. Сматрамо да ће нам платформа помоћи, како да опрему коју имамо боље искористимо", казала је Гњатовић.

Стварањем портала отворене истраживачке инфраструктуре, научна опрема и услуге које могу понудити научно-истраживачке организације постављају се на располагање привреди.

 Осим пружања стручних услуга у одређеним областима, привредни субјекти путем овог портала добијају приступ опреми потребној за развој и тестирање иновативних производа и услуга, чиме се остварује максимално искоришћење ресурса како научно-истраживачких организација, тако и компанија, постижући значајне резултате у њиховом процесу раста и позиционирања на тржишту.

Кроз стварање портала отворене истраживачке инфраструктуре, формира се онлајн база података о врсти и стању опреме унутар научно-истраживачких организација.

Ово омогућава институцијама да презентују своју постојећу истраживачку инфраструктуру и пружене услуге, док државне и приватне организације путем портала могу пронаћи услуге засноване на истраживачкој инфраструктури и информисати се о условима добијања тих услуга.

Такође, успостављањем портала омогућава се праћење ефикасности коришћења постојеће истраживачке инфраструктуре, пружајући јаснији увид у стварне потребе за новом опремом.

На Порталу за отворену истраживачку инфраструктуру сарађивали су Министарство науке, технолошког развоја и иновација и Институт за примену нуклеарне енергије.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести