Продају дрогу чак и с 12 година

НОВИ САД: Према оперативном плану за спровођење програма превенције злоупотребе дрога у школама, који је донела Комисија за борбу против наркоманије при Влади Републике Србије, јуче је на Медицинском факултету одржана специјална једнодневна обука за чланове тимова шест војвођанских округа.
tinejdzeri
Фото: pixabay.com

Предавању су присуствовали представници тимова од двадесетак чланова различитих образовних профила. Осим у Новом Саду, едукација коју организује Министарство здравља у сарадњи с институтима и заводима из исте бранше ове недеље је започета у Београду, Нишу и Крагујевцу.

Статистика говори да се узрасна граница помера и да су све актуелније нове психоактивне супстанце с јачим дејством и чешћим смртним исходом, о којима млади мало тога знају. Према речима доцента др Душана Чанковића, Институт за јавно здравље Војводине спровео је истраживање о злоупотреби психоактивних супстанци међу 16. годишњацима према методологији коју користи 30 европских земаља.

Око 12 одсто таквих ученика једном је у току живота конзумирало марихуану, шест одсто је злоупотребљавало седативе без рецепта, чак знатно више девојчице него дечаци, и близу четири одсто ђака је барем једном пробало екстази или инхалаторне дроге, казао је Чанковић.

Начелница Одељења за болести зависности Клинике за психијатрију Клиничког центра Војводине – проф. др Александра Дицков додала је да се у поређењу с ранијим истраживањима, која су утврдила да млади почињу с конзумацијом дрога око 15. године, граница старости спушта.

У популацији с којом ми радимо, преко 50 одсто почиње пре 15. године, а неки чак од 12. Зато је програм превентивних активности усмерен ка млађој групи, објаснила је Дицков.

Како је додала, ако се каже да је зависност нешто што је условљено многим факторима, онда и приступ мора бити вишедимензионалан, па свако из свог угла разматра проблем и даје предлоге како превентивно деловати.

Едукација је тек почетна фаза, након које следи формирање тимова по општинама, који ће по свим школама преносити даље знање, а затим ће се урадити евалуација и на основу ње започети процес лечења и психо-социјалне рехабилитације. Суштина је да у оваквим програмима резултате не можемо видети пре него што прође неки дужи период. Примарна превенција је врло ефикасна, али није искључиво нешто што решава проблем зависности.

Теме о којима ће се говорити, рекла је докторка Јелена Јанковић из Министарства здравља, неће бити везане само за здравље већ и за однос деце с наставницима, родитељима и вршњацима, у чему ће им много помоћи Центар за социјални рад и Канцеларија за младе. Улогу у поменутим тимовима имаће такође полиција и тужилаштво, који ће говорити о кривичним одредбама за сваку злоупотребу психоактивних супстанци.

С. Милачић

EUR/RSD 117.1400
Најновије вести