Прошле године на лечење у иностранство упућено око 800 деце

БЕОГРАД: Захваљујући пре свега средствима која су издвојена из буџета Србије на лечење у иностранство током прошле године упућено је 649 деце из Србије, за још педесеторо њих средствима је обезбедио Буђетски фонд Министарства здравља, а 143 болесна малишана потражила су помоћ у иностранству захваљујући средствима које су прикупиле хуманитарне организације, путем донација и смс порука.
vukomanovich_deca1
Фото: Владислав Вукомановић, фото: Танјуг (Видео)

Најчећа обољења због којих је одобравано лечење у иностраним центрима су, како је речено Танјугу, су неуролошке болести, церебрална парализа, тешка обољења крвних судова мозга, болести локомоторног система, хемато-онколошка обољења, стечена обољења очију код превремено рођене деце...

"Републички фонд здравственог осигурања је у току 2019. године одобрио 649 захтева ради лечења деце у иностранству и у наведеном периоду у те сврхе исплатио износ од око 419 милиона динара", наведено је из Фонда Танјугу.

Председник лекарске комисије Буџетског фонда, који је основан 2014. године за лечење болести које се не могу успешно лецити у Србији, Владислав Вукомановић навео у лане, овај фонд послао око 50 деце на лечење и да је за то издвојено око 330 милиона динара.

Он каже да постепено расте број болесника чији су случајеви упућују буџетском фонду и за то је , каже, заслужна боља информисаност, пре свега лекара, здравстевних установа, а и родитеља.

" Јавност сада зна да може да се ослони на нашу институцију и комисију РФЗО, рекао је Танјугу Вукомановић.

Он је поручио да родитељи болесне деце треба да имају поверење у здравствени систем Србије, лекаре и здравствене установе.

Објашњава да је администрација веома једноставна и да је довољно мишљење стручњака да је ли је потребно упутити некога на лечење у иностранство. Захтев се прво упућује у РФЗО, ако тамо добије негативно мишљење онда следи Буџетски фонд.

"Уколико је потребно, лекарски конзилијум референтне здравствене установе донеће одлуку да је неопходно дете упутити на лечење у иностранство. Тај трочлани конзилијум упућује свој допис буџетском фонду заједно са молбом родитеља", објашњава Вукомановић.

Он додаје да се дешавало се да се деца шаљу на лечење у иностранство за нешто што може овде да се лечи и да је због тога неопходно стручно мишљење да ли је потребно лечење у иностранству.

Одлазак деце на лечење у иностранство, помжу и фондације које средства обезбеђују путем донација и СМС порука, а менаџер фондације "Подржи живот" Катарина Данојловић каже да су они тако прошле године финансирали лечење педесет двоје малишана.

"За разлику од претходних година, можемо се похвалити чињеницом да је број деце коју смо послали на лечење удвостручен. Издвојено је 20.196 милиона динара, 423.515 евра и 71.197 долара, од тога је део средстава обезбеђен од средстава која су грађани уплатили путем 4,5 милиона СМС порука на хуманитарни број 5757", истакла је Данојловић.

Хуманитарна фондација "Буди хуман - Александар Шапић" је покрила прошле године трошкова лечења за 91 оболело дете.

"У 2019. години послато је укупно 1,1 милиона СМС порука на подбројеве Фондације 3030 отворене за децу. Уплаћено је око 400 милиона динара донација на рачуне фондације", навели су изове фондације".

Фондације нису приходовале само од СМС порука, већ је већински број донација од физичких и правних лица пристигао уплатама на њихове динарске и девизне рачуне.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести