Шеклер: Омикрон сој је блажи од делте, зараза као прехлада

БЕОГРАД: Појава Омикрон соја корона вируса, као и сваког новог соја, дочекана је са страхом да ће и он бити гори од претходних, али овога пута није тако, изјавио је вирусолог и микробиолог Ветеринарског специјалистичког института Краљево Миланко Шеклер.
korona maske
Фото: Pixabay.com

Он је објаснио да су главни симптоми у случају заразе овим сојем замор, знојење, бол у грлу, недостатак кашља, цурења из носа, вирус не изазива упалу плућа, а температуре кратко трају.

"Речју, личи на краткотрајну прехладу", рекао је Шеклер гостујући на РТС-у и додао да нема информацију да је Омикрон сој изолован у Србији.

Одговарајући на питање да ли је појава овог мутираног соја добра или лоша вест за човечанство, рекао је да се овога пута десило да буде много боље и да је то можда корак који је вирус требало да направи у процесу прилагођавања нама, те да ће се, како се изразио, пандемија завршити неком врстом споразума, односно примирја између људи и вируса.

Говорећи о томе да ли нови сој може да изазове тешка стања, посебно код осетљивих особа, навео је да нису завршена испитивања на ову тему, али да он слуша мишљења лекара из Јужноафричке Републике будући да се највише суочавају са овим сојем и најбоље знају ситуацију.

"Иако је Омикрон дупло преносивији од делте, у болницама се види да је малом броју људи потребна кисеоничка потпора. Она није потребна за више од 75 одсто пацијената који буду хоспитализовани", истакао је Шеклер.

Навео је да је главни клинички знак веома јак замор, да је просечно задржавање пацијената у болници у последње три недеље 2,8 дана, а да је претходни просек у Јужноафричкој Републици био девет дана.

"Људи се кратко задржавају у болници, а већина случајева који се открију су људи који су дошли у болницу због другог здравственог проблема, па приликом тестирања открију да су позитивни на вирус. Најважније је да, иако постоји огроман број заражених, смртност се није повећала" рекао је Шеклер.

Ову оцену је илустровао подацима да је у Јужноафричкој Републици број новозаражених порастао и да их има чак 30.000 дневно, али да је линија смртности равна и мирује око нуле.

Рекао је да се још не зна да ли ће нови сој успети да се пробије међу Европљане где је вакцинисано близу 70 одсто становништва, а Европа има и старију популацију него Јужна Африка.

"Јужна Африка има најмлађу популацију што је можда узрок због кога се нови сој понаша тако како се понаша", изјавио је Шеклер.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести