Шири се листа професионалних болести које гарантују инвалиднину

НОВИ САД: Правилник о утврђивању професионалних болести донет је још 2003. и садржи листу од 56 професионалних обољења.
radnici, Tanjug
Фото: Tanjug

Како га је време “појело” Министарство рада оформило је групу која је радила на његовим изменама и допунама, а резултат је предлог новог Правилника с листом професионалних болести проширеном за девет обољења. Његово усвајање се очекује ускоро, а проширена листа треба да олакша доказивање оболевања на радном месту, па тим и одлазак у пензију по том основу.

По речима др Оливере Елез, пнеумофтизолога-онколога, помоћнице начелника Одељења функционалне дијагностике у Сектору за медицинско вештачење Фонда ПИО, Министарство рада и Фонд препознали су потребу да се ревидира листа. Тако је проширена са 56 на 65 професионалних болести и усклађена са листом Међународне организације рада.

Био је то вишемесечни рад стручњака медицине и других области, али је повећана могућност да се професионалних болести боље препознају због јаснијих критеријума, што олакшава њихово дијагностиковање лекарима у пракси, сматра др Елез.

Списак садржи болести разврстане у шест група, а предлог за допуну листе са девет нових облољења односи се на групу оних проузрокованих хемијским и физичким дејством, као и болести плућа. Проширена листе треба да повећа број захтева за остваривања права на инвалидску пензију. Јер, лане су Фонду ПИО су поднета само два захтева за остваривање права на инвалиднину, која су се односила на професионално обољење, а лане само један.


Оболи се и од сталне буке

У делу Правилника који се односи на болести проузроковане хемијским дејством додате су три нове: тровање талијумом, тровање платином или њеним једињењима, те осмијумом.

У делу који утврђује болести проузроковане физичким дејством, на листи су оштећење слуха изазвано буком и обољења изазвана вибрацијама које се преносе на руке и вибрацијама на цело тело, а у болести узроковане биолошким фактором су унети тетанус и обољења проузрокована директним контактом с другим агенсима. Болести плућа су допуњене с четири нове: пнеумокониозе узроковане нефиброзогеним прашином и влакнима, бисиноса, канабиоза, багасоза, бронхијална асма и обољење горњих дисајних путева.


Сматрам да ће проширена листа професионалних болести повећати број ових захтева, олакшати рад и нама и колегама у пракси, а што је најважније омогућити осигураницима да лакше остваре своја права. Важно је нагласити да се у Србији не региструје много професионалних болести као у другим државама, што не значи да су у другим земљама радници мање заштићени, већ да су професионалне болести боље препознате и званично регистроване, оценила је докторка Елез додајући да ће израдом новом правилника бити решен досадашњи проблем с листом професионалних болести која није више од 15 година ревидирана.

Иначе, професионално обољење радника утврђују установе које дају мишљење о постојању утицаја посла на његово здравствено стање. Оцену у Србији дају Институт за медицину рада Србије “Др Драгомир Карајовић”, БМВ, Завод за здравствену заштиту радника Новог Сада, Завод за здравствену заштиту радника Ниша и Завод за здравствену заштиту Крагујевца. Да би радници остварили право на инвалидску пензију по основу професионалног обољења треба да Фонду ПИО предају захтев за остваривање инвалидске пензије уз сву потребну документацију, а лекари-вештаци на основу експертизе надлежних установа доносе одлуку о остваривању права.

Иначе, радници који се пензионишу због професионалног обољења, тј. остваре право на инвалиднину примају пун износ пензије која им припада.

Љубинка Малешевић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести