Слабовидост код деце треба што пре открити

Највећи страх и забринутост родитеља када је у питању здравље очију њиховог детета, представља питање безбедности ширења зеница, рекао је руководилац Центра за дечју офталмологију и разрокост у Специјалној болници за офталмологију „Милош Клиника“ МедиГроуп офталмолог др Милорад Љутица, на недавно одржаном MediGroup вебинару на тему страбизма и слабовидости код деце.
d
Фото: MediGroup

Осврнуо се и на најчешће дилеме које имају родитељи пре него што одлуче да дете одведу на први преглед и одговорио на питања која највише муче и једне и друге.

- Посао којим се бавим је такав да вам је апсолутно неопходно да знате какав је диоптријски статус пацијента. Самим тим, код 99 одсто пацијената, поготово на примарном прегледу, буде предложено да се шире зенице. То се ради са неколико врста капи у зависности од тога шта желимо да добијемо. Једино што може бити незгодно и што представља проблем јесте што нажалост те капи пецкају када се укапају у око, и то траје пет до 10 секунди. Осећај је као улазак у неки јако хлорисан базен - објашњава др Љутица.

Лечење слабовидости треба да се решава изузетно рано. Др Љутица наводи како не постоји старосно ограничење за преглед детета, што се са лечењем раније почне, то је лечење ефикасније и са што мањим деранжманом детета.

- Да би се одлучили за тип терапије слабовидости коју ћемо спровести, неопходно је утврдити узрок и степен слабовидости. Зато је потребно одредити какав је диоптријски статус детета и уколико је он значајан, онда се га коригујемо наочарима или контактним сочивима, а то опет зависи од узраста детета - додаје др Љутица.

У свом онлине предавању открио је и да не постоји значајна разлика уколико дете проводи време гледајући у књигу или гледајући у таблет, све док не постоји одређена основа да би дошло до погоршања.

- Нисам мишљења да гледање телевизора или играње игрица мења значајнији статус ока код детета. Да би дошло до погоршања мора да постоји одређена основа, па стога до погоршања може доћи и ако дете држи књигу и ако држи таблет. Разлика између књиге и таблета је у томе што деца углавном на таблету гледају интересантан садржај, па ређе трепћу. Са друге стране, уколико је лоше осветљење у соби, онда је таблет у предности у односу на књигу, јер постоји позадинско осветљење захваљујући коме дете види боље. Нисам неко ко заступа машине – мислим да је и за нас и за нашу децу боље да време проводимо у природи, него са електронским уређајима, али данас ти уређаји доносе велики број информација и ако их искористимо за учење, а не толико за играње, онда у тој ситуацији могу да буду врло корисне - сматра др Љутица.


Распоред очних прегледа

На рођењу је потребно урадити преглед код све превремено рођене деце, односно код беба млађих од 35 недеља или са телесном тежином мањом од 1.500 г, као и код деце рођене у термину, али код којих недостаје црвени рефлекс. Свако повремено бежање ока у првих шест месеци се генерално толерише, али преглед мора да се уради уколико је присутно константно бежање ока, односно разрокост код детета.

Са напуњених годину дана потребно је урадити преглед ока уколико у породици постоји разрокост, слабовидост, као и озбиљније болести очију. Такође, преглед ока је потребно урадити код деце родитеља који имају озбиљнији диоптријски статус, или разлику од једне диоптрије између очију.

- Препорука је да сва деца ураде преглед очију између друге и четврте године, као и пред полазак у школу. Другим речима, уколико урадимо два до три прегледа до школског узраста, не можемо пропустити ниједну ствар коју можемо превенирати - истакао је др Љутица.


Са друге стране, уколико дете проводи много времена користећи телефон близу очију, може да наступи одређени грч фокусирања и да као последицу тога има замућени вид, повремену малу конфузију, дупле слике, сузење очију.

- Учесталије трептање дешава се најчешће као одговор на бол, јако светло, као и промену температуре. Када смо родитељи, није увек лако утврдити да ли се ту ради о офтамолошким разлозима или тиковима. Са офталмолошке стране гледано, најчешћи разлози су проблеми на предњем сегменту ока, затим диоптријски проблеми, повремено скретање ока ка споља, деца врло често знају да мало затворе окице, да шкиље и да затворе једно око на јаком светлу. Понекад стрес, долазак новог члана у породицу, доводи до тога да желимо да скренемо пажњу на себе и проузрокује учестало трептање, а доста ретко, али то не треба сметнути са ума. је и знак неких неуролошких болести. Свакако, офтамолошки преглед је за препоруку и даје одговор на питање да ли постоји офталмолошка основа, а сам третман зависи од узрока - закључио је др Љутица.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести