Смањен број болничких инфекција у Србији

НОВИ САД: Преваленција болничких инфекција у Србији смањена са 5,3 одсто, колико је била 2010. године, на 4,6 процената, речено је на семинару у Београду где су предствљени прелиминарни резултати Четврте националне студије преваленције болничких инфекција и потрошње антибиотика.
operacija bolnica
Фото: pixabay.com

Студија је изведена током новембра и децембра прошле године у болницама Србије, у организацији Министарства здравља Републике Србије, а у сарадњи са Републичком стручном комисијом за надзор над болничким инфекцијама, Институтом за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ и мрежом института и завода за јавно здравље, у оквиру „Другог пројекта развоја здравства Србије“ Министарства здравља, који се финансира из кредита Светске банке.

Државни секретар у Министарству здравља проф. др Берислав Векић рекао је како треба да будемо поносни на чињеницу да је смањена преваленција болничких инфекција у Србији.

Такође, Србија је једина земља изван Европске уније која је хармонизовано са 28 земаља ЕУ учетвовала у европској студији. Извођење ове велике студије у складу је с приоритетима Министарства здравља у напорима за унапређење квалитета здравствене заштите, безбедности пацијента, контроле болничких инфекција и антимикробне резистенције, а резултати нам помажу да и даље радимо и још боље планирамо мере и активности, казао је Векић.

Студија је спроведена у 65 болница у Србији и то у шест специјалних болница, 14 болница на терцијарном нивоу, 44 болнице на секундарном нивоу здравствне заштите и у једном стационару дома здравља. Укупно је обухваћено 14.982 пацијента. Студију је на терену извело 170 анкетара, 65 координатора у болницама, 25 координатора у институтима и заводима за јавно здравље у Србији, уз координацију стручњака Посебне радне групе за извођење Четврте националне студије преваленције болничких инфекција и потрошње антибиотика Министарства здравља.

Упоредо са студијом преваленције болничких инфекција, спроведена је и студија потрошње антибиотика, што је у складу са иницијативом Министарства здравља, нацртом Националног програма за контролу антимикробне резистенције и рационалне употребе антибиотика.

Од укупног броја пацијената укључених у студију, код њих 650 регистровано је 687 болничких инфекција, односно висина преваленције износила је 4,6 одсто, што је нешто ниже у односу на претходну студију изведену 2010. године када је преваленција болничких инфекција износила 5,3 одсто. Најчешће су биле инфекције мокраћног система, пнеумоније и инфекције оперативног места, као што је био случај у прошлој студији у нашој земљи, а и у европским земљама - речено је на скупу.

У току извођења студије, укупно 41,3 одсто болесника примало је бар један антимикробни лек, што је нешто више од просека за земље Европске уније. Највише антибиотика било је прописано у јединицама интезивног лечења, где се и лече најтежи болесници.


Потребна добра хигијена руку

На препоруку Европске уније, по први пут посматрани су и показатељи квалитета рада болница, од којих је један потрошња средства на бази алкохола за хигијену руку. Према добијеним резултатима у овој студији, просечна потрошња слична је просечној потрошњи у земљама Европске уније добијеној у претходној студији. Предвиђено је да се овај показатељ редовно прати, јер је хигијена руку најважнија мера превенције болничких инфекција.


Резултати студије значајни су за дефинисање приоритета Министарства здравља Републике Србије у развијању политика и спровођењу активности за спречавање ширења болничких инфекција и смањења потрошње антибиотика. Такође, непосредно поређење са свим земљама Европске уније, омогућује коришћење  европских искуства у циљу повећања безбедности пацијената у нашим болницама.

Финални резултати Четврте националне студије преваленције болничких инфекција и потрошње антибиотика, и резултати свих земаља Европске уније биће објављени у новембру ове године.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести