Шта ако изгубите пасош у иностранству?

Од мањих до већих, непријатности су незаобилазни део сваког путовања у иностранство, било да је у питању породичан одмор, пословни пут или туристички обилазак.
Pasoš  foto: Dnevnik.rs/ilustracija
Фото: Dnevnik.rs

Страх сваког путника је губитак пасоша или другог личног документа – тренутком непажње или кривицом лопова, а у таквој ситуацији, путник не може да настави путовање, нити да се врати у Србију. Како је директор туристичке агенције “Фантаст турист” Горан Портић објашњава, таквих ситуација има међу Новосађанима, али мање него раније, те на 1.000 путника, њих двоје изгубе пасош или им буде украден. То је, уједно, и један од разлога због чега се приликом сваке резервације од путника тражи да доставе пасош уколико живе у Новом Саду или да пошаљу фотографију пасоша уколико живе далеко.

– Предлажемо путницима да копију увек чувају одвојено од пасоша јер у случају да га изгубе или им је украден, могу много лакше да дођу до привремене путне исправе коју издају наши конзулати – рекао је Горан Портић. – Процес индентификовања лица у самој амбасади се тако доста скраћује, па саветујемо сваком путнику да има или фотогафисан пасош у свом телефону или да копију оставе у свом смештају.

Египат и Турска ове године су изузетно популарна дестинација за туристе, те како је Портић казао, то су безбедне земље што се тиче крађа, док се посебна пажња треба обратити приликом посете Шпанији и Италији, нарочито Калабрији и Напуљу, где су крађе честе, док их у Грчкој има, али у мањој мери.

Ипак, хладна глава може бити од пресудног значаја. Нестанак документа, било возачке, личне карте или пасоша, прво треба пријавити полицији земље у којој се путник налази, а која треба да изда потврду – у неким земљама, могу тражити број пасоша, па није наодмет пре поласка на пут копирати прву страну овог документа и ставити га у пртљаг одвојено од новчаника. Након добијене потврде о пријави нестанка или крађе у полицијској станици, следећи корак је одлазак у најближе дипломатско-конзуларно представништво Србије, а ради лакше идентификације, пожељно је имати барем личну карту или возачку дозволу уз себе, како би било могуће издавање путног листа. Он омогућава повратак у Србију, али само то, односно, са њим се не може путовати у друге земље, а потребно је набавити и визе за земље кроз које се транзитира до Србије, односно оне које нису у безвизном режиму. У случају да је у питању крађа целе торбице или новчаника, потребно је што пре сторнирати картице позивом банке, а уколико је путник остао без новца, постоји могућност да  породица уплати паре на рачун домпломатско-конзуларног представништва.

Све неопходне информације и упутства, као и списак амбасада , могу се пронаћи путем Интернета на сајту Министарства спољних послова, као и начин уплате новца.       

Д. Андулајевић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести