СТОМАЧНИ ВИРУС ХАРА СРБИЈОМ Лекари упозоравају да је ВЕОМА АГРЕСИВАН, деца га тешко подносе, јер ЗАДАЈЕ 5 МУЧНИХ ТЕГОБА

Стомачни вирус који хара Србијом, већином је погодио млађу популацију, па су тако домови здравља и болнице пуне деце предшколског узраста.
a
Фото: Pixabay.com

Вирус није заобишао ни старију популацију, али према речима наших саговорника, они доста боље подносе него деца. Главни проблем који овај вирус доноси са собом је дехидратација, али олакшавајуће је, како кажу, јер траје пет до шест дана.

Симптоми су углавном исти као и раније - мучнина, повраћање, малаксалост, дијареја, пролив. Температура може да буде један од симптома, али како наглашавају доктори, не мора увек да буде.

Стомачни вируси постали агресивни

Стомачни вируси који тренутно харају су постали доста агресивни, али срећом не трају дуго - казао је за "Блиц" доктор специјалиста педијатрије Саша Милићевић.

- Јављају се и деца и родитељи, они обично доведу дете, а када питам има ли још неко у породици тегобе, онда кажу да имају и мама, тата, бака, дека... - казао је он.

Нишлијка Милена С. се већ пет дана бори са температуром које њено двогодишње дете има. Температура и кашаљ су пре два дана прешли и на њу, али и стомачне тегобе.

- Температура никако није спадала, на отприлике свака четири сата је расла. Дете ноћима није спавало, чак је и тресла грозница. Лекар нам је казао да је у питању вирус који влада међу децом, а пошто се стање није данима поправљало, укључили смо и антибиотике - испричала је она за "Блиц".

Угрожена деца и старије особе

Иако је вирус највише захватио децу, ни одрасли нису остали поштеђени. Код њих је другачија ситуација, јер га боље подносе.

- Одрасли се добро држе, узимају терапију на време. Они су најоданија популација - поручује доктор Александар Стојановић, директор Дома здравља "Палилула".

Доктор Милићевић наглашава да људи који су у зрелом добу добро поднесу вирус, али да су угрожена деца и старије особе.

Докторица опште праксе у Железничкој амбуланти у Нишу Невена Соколовић Игњатовић, казала је за "Блиц" да имају спорадичне случајеве, али да "није ништа масовно и застрашујуће".

Симптоми

Саговорници "Блица" сагласни су у вези са тим који симптоми упућују на постојање стомачног вируса. Неки од њих су мучнина, повраћање, дијареја, малаксалост...

Такође, ту су дехидратација, ниска температура, грчеви у стомаку, лоше расположење...

У разговору за "Блиц" нагласили су и да вирус не траје дуго, те да деца неколико дана не би требало да иду у школу или вртић уколико имају симптоме. Као проблем у вези са овим вирусом, доктор Милићевић види то што се брзо шири.

Шире се капљичним путем и контаминираним рукама

Милићевић је појаснио да се ови вируси шире капљичним путем, али и рукама које су контаминиране.

- Деца не воле да перу руке, у вртићу додирују играчке па онда пренесу клицу. Родитељи некада забораве да оперу руке када пресвуку дете и онда се то много преноси - појаснио је он. Додаје и да примећује да велики број и деце и одраслих имају те тегобе.

- Раније се знало отприлике када је сезона да владају ти вируси, сада је просто нема и јавља се било када и лети и зими. Проблем је што ти вируси толико знају да дехидрирају и одрасле и децу да то може да буде опасно - наглашава доктор Милићевић.

Дехидратација је посебно проблем код мање деце, јер вода чини већи проценат његовог тела и када је губи "може да буде чак и опасно по живот када су у питању бебе или старе особе".

Најважније је надокнадити течност, али знати и како

У ситуацији да је дете или одрасла особа добила стомачни вирус, најважније је надокнадити довољно течности, али и електролите.

- Ако се уноси само да вода, то није довољно, морају да буду укључени и електролити, калијум, натријум, хлор.. Ако се само дају вода или чај, нећемо направити добру надокнаду онога што деца изгубе - нагласио је доктор Милићевић.

Уношење течности се може обавити инфузијом, али и кроз уста, те се доста течности на тај начин врати.

Фото: Pixabay.com

Када треба да се укључи инфузија?

На питање када би требало укључити инфузију интравенским путем, доктор Милићевић саветује да се то уради у случају да дете много повраћа и када није у могућности да течност унесе кроз уста.

- Ако дете или одрасла особа не повраћа, онда може да се даје кроз уста, а ако повраћа онда да се даје инфузија која садржи све те електролите. Некад родитељи мало преурањено траже инфузију, али тачно се зна кад се она даје - поручује он.

Како је казао, лекари избегавају давање инфузије ако неко може да је добије кроз уста.

- Тачно се знају индикације када се даје. Може да се инфузија даје и у кућним условима, али обично се даје у болничким - наглашава доктор.

Нису алергије, нити ковид

Доктор Александар Стојановић казао је за "Блиц" да стање у Дому здравља "Палилула" није критично, те да је стомачни вирус ухватио децу, предшколске популације и децу из обданишта.

- Деца дехидрирају, дођу на време, добију терапију и не иду у вртић 5-6 дана - рекао је он.

Сматра и да се највероватније ради о инфекцији са преласком из летњег у јесењи период.

- Нису алергије, није ковид, то је једноставно стомак који реагује код деце која су осетљива. Вирус се такође санира у року од 5 дана - казао је он у разговору за "Блиц".

Вакцинација против грипа од 1. октобра

Стојановић је такође казао да су јуче стигле четворовалентне вакцине за грип, које ће почети да се дају од 1. октобра.

- Први пут ће се Торлакова вакцина моћи давати и старијима од 65 година јер је верификована - поручио је он.

(Блиц)

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести