СВЕ ВИШЕ МЛАДИХ У СРБИЈИ ЗАРАЖЕНО ХПВ вирусом, а ВАКЦИНА СПРЕЧАВА РАК; Превенција од пресудне важности

- Информисаност о хуманом папилома вирусу (ХПВ) у Србији је много боља, али и даље мала у поређењу са европским земљама.
1
Фото: Јелена Бранковић

Иако, чак 85 одсто испитаника зна да ХПВ инфекција може да изазове карцином, ми и даље имамо свега пет одсто вакцинисане деце. У земљи у којој просечно две жене свакога дана изгубе живот због карцинома грлића материце, забрињавајући податак јесте да је две трећине испитаника рекло да им педијатри уопште нису препоручили имунизацију деце против овог вируса – показују подаци најновијег истраживања о информисаности становништва о ХПВ имунизацији, које је Удружење за борбу против рака грлића материце и јајника „Проговори” реализовало током фебруара ове године уз помоћ Удружења жена „Наша Аска”.

- Грађани данас знају много више о ХПВ и последицама које он изазива. Захваљујући активностима, пре свих удружења пацијенткиња и медија, та информисаност је боља, али нам још увек недостаје знања, одлучности и едукације медицинских радника. И даље је велики број младих заражен ХПВ вирусом. Масовна зараженост ХПВ-ом је узроковала да се рак грлића материце јавља у већем проценту. Најалармантније је што је сада пик појављивања првих симптома рака грлића материце код жена око 32. до 35. године живота - каже др Мима Фазлагић, гинеколог и председница Удружења жена „Наша Аска”.

 

Фото: Pixabay.com

 


У Србији годишње умре 700 жена

Рак грлића материце је четврти најчешћи облик рака код жена у свету и годишње од њега умре око 300.000 пацијенткиња. Са више од 1.500 новооболелих и приближно 700 умрлих жена, рак грлића материце други је водећи узрок оболевања и четврти узрок умирања од рака код жена у Србији. Од јуна 2022. држава је препознала имунизацију као најефикаснију заштиту од ХПВ, вакцина је бесплатна за све дечаке и девојчице узраста од девет до 19 година.
 


 

Рак грлића материце настаје споро и ефекат на смањење учесталости овог обољења настаје током више година и деценија након увођења вакцине. У Србији је вакцина против ХПВ уврштена као препоручена, али не и обавезна.

- Једна од најбољих вести у претходном периоду је да је држава о трошку РФЗО омогућила вакцинацију девојчица и дечака против ХПВ. Ову могућност треба искористити и зато позивамо родитеље да вакцинишу децу, јер се на овај начин спречава појава карцинома грлића материце, као и рак пениса, вагине, ануса, ждрела, док организам након вакцинације ствара антитела на ХПВ. Искуства земаља, као што је Аустралија и скандинавске земље, показују да је код више од 95 одсто становништва искорењен ХПВ, а самим тим и рак грлића материце. Ако за овако тешку болест постоји вакцина, треба искористи ту могућност и спречити сваки могући ризик да до ње не дође. Наставићемо са активностима како би оснажили и ширили свест о значају ХПВ имунизације, бољој информисаности јавности, како би обухват вакцинације био већи, а самим тим и спречила болест – истакла је Горица Ђокић из Удружења за борбу против рака грлића материце и јајника „Проговори”.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести