Ковчег са телом патријарха у Храму Светог Саве, верници одају пошту

БЕОГРАД: У Храму Светог Саве у Београду, после помена преминулом српском патријарху Иринеју, свештенции читају света јеванђеља над одром, што ће чинити током целог дана и ноћи.
patrijarh7
Фото: ANJUG /ANDJELKO UTJESANOVIC/ bs

Верници, уз поштовање епидемиолошиких мера, одају пошту преминулом поглавару СПЦ.

У складу са препорукама Кризног штаба и свим епидемиолошким мерама, неће бити могуће целивање тела патријарха, а верници, којих нема много, могу да приђу само на неколико метара од одра у средишту храма, од кога су одвојени параванима. Ковчег је потпуно затворен, с тим да је у делу главе и груди прекривен стаклом.

Литургија за упокојење почиње у недељу у 9.00 и служиће се у централном делу храма где ће бити изложено тело патријарха.

Патријарх ће бити сахрањен у недељу у крипти храма Светог Саве након литургије и опела.

Ковчег с телом преминулог српског патријарха Иринеја пренет је из Саборне цркве у Храм Светог Саве на Врачару после литургије одржане у Саборној цркви.

Ковчег су у Храм Светог Саве унели припадници Гарде Војске Србије и архијереји Српске православне цркве.

Фото: TANJUG /TARA RADOVANOVIC/ bs

До Храма ковчег је пренет у колони возила, без пратње грађана због епидемиолошких мера. Дуж пута од Саборне цркве до Храма Светог Саве грађани су пратили пренос посмртних остатака преминулог патријарха.

Фото: TANJUG /DRAGAN KUJUNDZIC/ bs

У Храму је ковчег дочекало свештенство Архиепископије београдско-карловачке.

Фото: TANJUG /RADE PRELIC/ bs


По протоколу говориће Хризостом, Вучић, Лукић и Додик

Министар спољних послова Никола Селаковић изјавио је данас да је, по протоколу који је објавио Синод СПЦ, предвиђено да на сахрани патријарха Иринеја говоре митрополит Хризостом, председник Србије Александар Вучић, српски члан Председништва БиХ Милорад Додик и отац Петар Лукић, старешина београдске Саборне цркве.

"Ово је тренутак достојанствене и свечане туге. Ми испраћамо на онај пут за који се целог живота спремамо нашег патријарха, а свако у оваквим ситуацијама може да покаже меру сопствене личности, тако да они који су у стању да изговарају разне непримерене и неумесне ствари, тиме не говоре о ономе о коме говоре, они говоре о самима себи", рекао је Селаковић на ТВ Пинк.

Како је истакао, ово је тренутак када треба да се покаже то за шта се борио патријарх иринеј, а борио се за јединство.


Ковчег с телом преминулог српског патријарха Иринеја изнет је око 11.15 из Саборне цркве у Београду. Ковчег је изнела Гарда Војске Србије, након завршетка празничне и заупокојене литургије која је служена у Саборној цркви.

Верници су током литургије могли да се поклоне патријарху, а део ковчега, који је био потпуно затворен, у пределу главе и груди прекривен је стаклом због епидемиолошких мера.

Фото: TANJUG /RADE PRELIC/ bs

Нешто пре девет сати јутрос одржана је празнична и заупокојена литургија у Саборној цркви у Београду. Ковчег са телом патријарха српског Иринеја налазио се у средини храма и потпуно је затворен, а у делу главе и груди прекривен је стаклом.

Литургију је служио владика дабробосански Хризостом, уз саслужење владика шумадијског Јована, крушевачког Давида и нишког Арсенија.

Верници су могли да одају пошту патријарху.

Фото: TANJUG /RADE PRELIC/ bs

Ковчег са телом патријарха српског Иринеја унет је око 8.40 у Саборну цркву. Пре тога је након краћег помена у Патријаршији ковчег, уз почасну гарду Војске Србије и архијереје СПЦ, унет у Саборни храм.

Српска православна црква саопштила је да је тело патријарха српског Иринеја испраћено из Патријаршијског двора у београдски Саборни храм.

"Помен патријарху и оцу нашем Иринеју у Патријаршијском двору у Београду служили су Митрополит дабробосански г. Хризостом, Епископ шумадијски г. Јован, Епископ крушевачки г. Давид и Епископ нишки г. Иларион у молитвеном присуству Епископа ремезијанског г. Стефана, викара Патријарха српског", објављено је на сајту Српске православне цркве.

Испред Саборне цркве има доста медијских екипа.

Саборни храм Светог архангела Михаила данас обележава своју славу - Аранђеловдан.

Фото: TANJUG /RADE PRELIC/ bs

Синод: Приликом испраћаја патријарха стриктно придржавање мера

Свети архијерејски синод Српске православне цркве саопштио је да ће током молитвеног испраћаја блаженопочившег патријарха српског Иринеја, у Саборном храму Светог Архангела Михаила и у Спомен-храму Светог Саве на Врачару, бити стриктно поштоване мера еоје су због тешке епидемиолошке ситуације прописали наделжни државни органи.

Из тог разлога, обезбеђен је директан пренос на првом програму Радио-телевизије Србије, а Свети синод позвао је свештенство и вернике да умноже своје личне молитве за покој душе патријарх, каже се у саопштењу.

Тродневна жалост у српским срединама на Косову

ЗВЕЧАН: У српским срединама на Косову је тродневна жалост поводом смрти српског патријарха Иринеја, који умро јуче у 91. години.

У знак жалости, српска тробојка која се вијори на средњовековној тврђави изнад Звечана, спуштена је на пола копља, пренео је Косово онлај.

Партријар Иринеј преминуо је јуче у 91. години на ВМЦ Карабурма, од поседица заразе корона вирусом.

Смрт патријарха Иринеја изазвала је тугу и неверицу у српским срединама на Косову, а поруке које су се могле чути од Срба са Косова говоре о томе колико је Иринеј уливао наду и снагу људима да опстану на својим огњиштима, наводи Косово онлајн.

Влада Србије прогласила је јуче поводом смрти патријарха Иринеја тродневну жалост, која траје до недеље 22. новембра.

Селаковић: Патријарх Иринеј са Вучићем имао посебан однос

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић изјавио је данас да је патријарх Иринеј био мудар и мирољубив човек, човек визије који је схватао моћ народног јединства и да је с председником Србије Александром Вучићем имао велику блискост и посебан однос.

Селаковић је навео да је одлазак патријарха тежак тренутак и тужна вест за Србију и српски народ где год он живео, наводећи да је он био једна изузетна личност са много особина које су у савременом свету реткост, међу којима је и скромност.

То је илустровао примером када је разговарао преко телефона са председником Вучићем док је био у болници на Карабурми.

"Рекао је, господине председниче, сад вас разумем, када видим ове дивне медицинске сестре, ове вредне и посвећене лекаре, када видим опрему коју сте овде набавили, колико вреди и колико је скуп тај један болнички дан, а ја сад лежим у болници, рекли су ми да морам, а ја се осећам добро, сад заузимам неком место коме је оно можда много потребније", рекао је Селаковић на ТВ Пинк.

Он је подсетио да је патријарх Иринеј дошао на чело СПЦ у тешком тренутку, само две године од када су сепаратисти на КиМ прогласили независност и пошто је изгубљена битка у Међународном суду правде, наводећи да је био човек који је схватио у колико се тешкој ситуацији српски народ налази.

"Тренутак је и Бог учинио да добије једног озбиљног не само саговорника, него и сарадника у борби за бољу Србију и српство у председнику Вучићу. Између њих, а то сам видео док сам био на функцији генераног секретара председника, постојала је изузетно велика блискост и посебан однос. То није само мој утисак, можете да питате и најближе сараднике патријарха", рекао је Селаковић.

Говорећи о патријарху као човеку са визијом, Селаковић је подсетио да је он био 34 године на челу нишке епархије и више од половине службе је, каже, провео у време комунизма.

"Знао је како изгледа период у коме су држава и црква сукобљене. Знао је колико то није добро за српски народ", рекао је Селаковић и додао да је партијарх Иринеј оставио иза себе, када је дошао у Београд, преко 80 новоизграђених и обновљених цркава.

Селаковић је истакао да је патријарх урадио много тога на нематеријалном плану, истичући да је с председником Вучићем успео да подигне и покрене стварање културе сећања међу Србима.

"Када смо почели да обележавамо годишњице НАТО агресије и да ствари називамо правим именом, он је сваки пут био уз свој народ и уз његово политичко руководство. Када смо обележавали страдање Срба у Олуји, долазио је и желео сваки пут да он одржи парастос страдалима. Када је требало разумети позицију државе и дати подршку у борби за КиМ, он је то давао, рекао је Селаковић.

Такође, успоставио је учврстио јединство Срба са обе стране Дрине заједно са председником Вучићем и Милорадом Додиком.

"Патријарх је говорио да је ово време сагласности између државе и цкрве", рекао је Селаковић.

Он је истакао да је патријарх Иринеј живео са сваком од 50 милиона коцкица мозаика која је постављена у Храм Светог Саве и додао да је макар једном недељно одлазио ненајављено да види како теку радови.

Имао је, каже, две жеље о којима је говорио, а једна је доказ његове скромности, да се до краја године у крипту храма пренесу посмртни остаци патријарха Варнаве, јер је у његово време започета изградња храма, али је остала велика жеља да освети храм.

Владика Јоаникије: Велики испит за наш народ и цркву

ПОДГОРИЦА: Први пут откако је отишао у болницу и почео борбу с ковидом-19, огласио се епископ будимљанско-никшићки Јоаникије и оценио да је епидемија "велики испит и за народ, и за цркву".

Он је навео да је главни удар на његово здравље прошао и да се сада опоравља под контролом лекара, али да мора да буде у самоизолацији.

Владика Јоаникије је истакао да је вест о смрти патријарха Иринеја велика жалост и да цела црква жали, тугује и уноси своје молитве за својим патријархом, "оцем, наследником Светог Саве".

"Он нас је окупљао својом благошћу и трпљењем. Ми се сада у жалости обједињујемо крај одра његовог и гроба, око његове личности која је завршила свој посао на земљи и сада одлучује да се одмори и буде награђена за своја добра дела. Где је распеће, ту је и осећај васкрсења Христовог и новог живота. Иринеј је испунио послање које му је Бог назначио на земљи", рекао је владика Јоаникије.

Владика будимљанско-никшићки је оценио да је епидемија велики испит и за народ, и за цркву.

"Ово је један велики испит и за наш народ и цркву, и надам се, као што смо много пута у историји, када смо доживљавају кризе, били на висини достојанства као народ и ово ћемо достојанствено изџати и хришћански поднети и после свега у једном виђеном току ово пребродити. Тим стазама нас је премудро водио патријарх Иринеј", рекао је Јоаникије.

Он је закључио да су митрополит Амфилохије и патријарх Иринеј оставили велики траг у историји српског народа, пренео је портал Б92.


У Бањалуци служена заупокојена литургија за партијарха Иринеја

БАЊАЛУКА: У Храму Христа Спаситеља у Бањалуци данас је служена Заупокојена литургија преминулом српском патријарху Иринеју.

Бројни верници дошли су да се помоле и прислуже свеће за покој душе патријарха Иринеја, преноси РТРС.


Војска Србије испраћа патријарха Иринеја

Припадници Војске Србије заједно са својим народом испраћају његову светост патријарха српског Иринеја, који је преминуо у петак у 7.07 часова у војној ковид болници „Карабурма" од последица вируса Ковид-19, саопштило је данас Министарство одбране.

Припадници Гарде Војске Србије носили су ковчег са земним остацима патријарха Иринеја и формирали почасне шпалире испред Саборне цркве у којој је одржана Света литургија и Храма Светог Саве где ће патријарх Иринеј бити сахрањен.

На тај начин, како се наводи, симболично се потврђује традиционално јединство Војске и Српске православне цркве као вековних и трајних стубова државе Србије.

Председник Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић упутио је Светом архијерејском синоду Српске православне цркве телеграм саучешћа поводом смрти Његове Светости патријарха српског Иринеја у коме се истиче:

"Наш српски народ је имао велике патријархе и људе, а патријарх Иринеј је био један од њих. Онакав каквог је тражило ово време и каквог је желео наш народ. Зато је, ношен поштовањем свога народа, и он бивао сваким даном све већи, све ближи и све милији сваком нашем домаћину, свакој Српкињи и Србину, ма где живели", наводи се у телеграму саучешћа председника Вучића.

У телеграму саучешћа председника Србије се додаје да је патријарх Иринеј је био велики човек српске цркве, православља и нашег српског народа.

Потпредседник Владе и министар одбране Небојша Стефановић изражавајући саучешће поводом упокојења патријарха Иринеја нагласио је да је "тужна вест о смрти српског патријарха потресла сваког човека у нашој земљи" и да су "његов живот и борба за добро, инспирација свима нама и подстрек да чинимо више несебичних ствари, а да се сећамо речи које нам је упућивао, нарочито онда када друге утехе није било".

Поред бројних заслуга за државу Србију и Српску православу цркву, патријарх Иринеј подржао је и био велики заговорник иницијативе о увођењу верске службе у Војску Србије 2011. године, саопштава Министарство одбране.

На свечаности потписивања Споразума о увођењу верске службе у Војску Србије патријарх Иринеј оценио је тај чин као историјски значајан и за Српску православну цркву и за Војску Србије.

Увођењем војних свештеника омогућено је још веће присуство традиционалне културе и духовности у нашој војсци и да ће војни свештеници унети већи квалитет у живот и војну службу, као и дух родуљубља и духовности, оценио је тада патријарх Иринеј, посебно истичући симболику да је Споразум потписан на Видовдан - национални празник српског народа и цркве.

Партијарх Иринеј је у бројним приликама и радо био са припадницима Војске Србије, нарочито поводом значајних празника и освештавања богослужбених простора у командама, јединицама и установама Војске Србије.

Остаће упамћен и по томе што је патријарх у чије време је највише уложено у завршетак Храма на Врачару, где ће бити први патријарх Српске православне цркве који је у њему сахрањен, наведено је у саопштењу.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести