У Бечу обележено 800 година аутокефалности СПЦ

БЕЧ: У организацији Епархије аустријско-швајцарске и одбора СПКД „Просвјета“ у Аустрији, протеклог викенда у Бечу је одржано више манифестација у оквиру прославе 800 година аутокефалности СПЦ.
pravoslavna crkva
Фото: spc.rs

Тим поводом у Беч су допутовали високи гости из матице и расејања, а осим домаћина, епископа аустријско-швајцарског Андреја, били су присутни и епископ врањски Пахомије и епископ пакрачко-славонски Јован.

Међу званицама били су и Небојша Родић, амбасадор Србије у Аустрији, Марко Николић, преставник Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама Србије, Николина Милатовић, представница Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Србије.

Програм је почео у петак, вечерњом службом у цркви Светог Саве и свечаним отварањем изложбе „Хиландару у походе“сликара Станка Родића из Новог Сада.

Његове слике-објекти изведени у невеликим форматима, са осликаним камењем на којима су ликови светаца или зидине манастира Хиландара, као и уграђени делићи старе хиландарске ограде, врата, конопа и мрежа, приближиле су дух и лепоту овог древног манастира гостима прославе.

После изложбе у сали Црквене општине је одржана бечка промоција трилогије о Немањићима Владимира Кецмановића и Дејана Стојиљковића, коју је водио председник „Просвјете“ у Аустрији Срђан Мијалковић.

Владика Андреј је подсетио да су и Хиландар и Немањићи међу кључним симболима стварања и трајања осмовековног живота и деловања СПЦ.

Свака од ових манифестација и сама за себе би представљала значајан културни и духовни догађај, а овако усклађене шаљу снажну поруку о јединству и трајању наше Цркве и нашег народа, казао је он.

Прослава је настављена у суботу у храму Рођења Пресвете Богородице где је служено вечерње богослужење, а уследила је свечана академија, те, као централни догађај, пригодна архијерејска беседа, коју је изговорио епископ Андреј, који је упутио на значај догађаја који обележавамо за формирање нашег духовног и националног идентитета.

Уметнички део вечери обележен је наступима Мешовитог епархијског хора Корнелије Станковић из Беча под диригентском палицом Иве Мрвош-Анокић, малог Просвјетиног хора под диригентском палицом Вере Симић, полазника Просвјетине школе српског језика и Просвјетиног клуба младих уметника, као и групе Трио покрет из Београда.

После академије у црквеној сали отворена је изложба о животу и раду Милутина Миланковића који је својим животом и деловањем спојио Беч и Београд.

Изложба је организована у сарадњи са Удружењем Милутин Миланковић из Београда, а заинтересоване Бечлије ће моћи да је виде све до Савиндана.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести