У ИНСТИТУТУ ЗА КВБ Операције срца уз минимални рез

НОВИ САД: Институт за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици добио је прошле недеље ендоскопски стуб уз помоћ којег ће радити операције срца без сечења грудне кости и уз минимални рез.
1
Фото: Dnevnik.rs

Директор Института професор др Александар Реџек каже како се пацијенти оперисани на овај начин далеко брже опорављају и враћају редовним обавезама и убудуће ће 30 одсто операција изводити уз помоћ нове опреме.

- Ендоскопски стуб служи за извођење минимално инвазивних кардиохируршких интервенција, односно интервенција кроз мали рез. Опрему чине екран високе резолуције, специјална камера, односно ендоскоп, извор хладног светла, као и специјални портови, односно улази за приступ, са посебним инструментима за овакав тип интервенција - наводи др Реџек и напомиње да је опрему вредну 16 милиона динара Институт добио од Покрајинског секретаријата за здравство.

Извођење кардиохируршких процедурта на овај начин смањује оперативну трауму, јер се избегава пресецање грудне кости и омогућава се бржи опоравак пацијената и брже враћање редовним активностима.

Фото: Александар Реџек

- Уколико се сече грудна кост, пацијенти остају у болници од седам до десет дана, а након тога још два месеца имају специјалну имобилизацију грудног коша, због зарастања грудне кости. Прве интервнције новом опремом очекују се у наредних месец дана, а након комплетне обуке тимова, очекујемо да ћемо око 30 одсто оперативних захвата изводити на овај начин - напомиње др Реџек.

У првој фази ће радити хирургију митралне и аортне валвуле, а касније ће се нова опрема користити и за реваскуларизацију миокарда. Пацијенти којима је намењена ова интервенција су они који имају тешко срчано обољење и морају да буду оперисани, а др Реyек наглашава како је важна пажљива селекција пацијената, због њихове безбедности и успешног крајњег исхода.

- У току је и набавка најсавременије ангио-сале у региону и интервентним кардиолозима ће бити на располагању бројни нови алати за интервентне кардиолошке процедуре, која ће омогућити и већу безбедност пацијената, али и боље дугорочне резултате. Од отварања три нове ангио сале у Војводини, након непуне две године, елиминисана је листа чекања за интервентне процедуре - истакао је др Реџек и додао као су организацијом рада и дефинисањем прецизних процедура смањили просечно време хоспитализација за мање од седам дана на кардиологији и мање од 12 дана на кардиохирургији, што је мање за око 30 одсто у односу на период од пре пет година.

Током претходне године направљен је искорак ка електрофизиологији, оцењује др Реџек и каже да се од симболичног броја процедура пре неколико година, сада стигло до 170 процедура код поремећаја срчаног ритма и то аблације код апсолутне аритмије и вентикуларних поремећаја ритма. Ове интервенције се раде у ангио-сали објеката “Каменица два”.


Ургентно збрињавање кардиолошких болесника

- Током 2018. године имали смо око 6.000 хоспитализација и више од 5.000 интервенција у хемодинамској сали, од чега је било 1.200 пацијената са акутним инфарктом миокарда. Зато Институт може да се сматра ургентним центром за збрињавање кардиолошких болесника - оцењује др Реџек и додаје како су имали и 1.200 кардиохируршких операција, више од 30.000 амбулантних прегледа и више од 20.000 ехокардиографских процедура.


- Једино код нас се изводи контрастна ехокардиографија као метода, која служи за прецизнији приказ срчаних структура, што је од изузетно великог значаја у дефинисању одређених патолошких стања, као што су тумори срца и угрушци у срчаним шупљинама. Стално настојимо да уводимо нове процедуре, а највише поступака уведено је у области интервентне кардиологије, где је и електрофизиологија - каже др Реџек и напомиње како је у рутинску праксу ушло и отварање хроничних оклузија, зачепљења, коронарних артерија, интраваскулани ултразвук, функционална процена значаја сужења коронарне артерије и друге процедуре.

Ове године следи и велика реконструкција Института, односно трећег спрата Каменице један, како би се обезбедили бољи услови за боравак пацијената, као и за рад запослених. На трећем спрату старог објекта су Клиника за кардиологију и Клиника за кардиохирургију и ту бораве сви пацијенти који су на болничком лечењу. Биће детаљно сређене све болесничке, као и лекарске и сестринске собе и то од столарије, инсталација, подова, медицинских гасова, санитарних чворова, до намештаја.

- Биће рађено по фазама и прво ће се радити Клиника за кардиологију, а осим соба и ходника, биће сређени и лабораторија, као и нова полуинтензивна нега са пет постеља у продужетку коронарне јединице. У другој фази биће реконструисана Клиника за кардиохирургију, где ће се такође радити све просторије, а правиће се и нова полуинтензивна нега са шест постеља, на месту старе кардиохируршке интензивне неге. Ту су најтежи пацијенти који захтевају дуготрајно лечење - објашњава др Реџек.

Љубица Петровић

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести