У Србији се годишње троши 5,3 милиона кутија седатива

Седативи неће решити проблеме, ни код куће, ни на послу. Зато са овим лековима морамо да будемо обазриви и да их пијемо искључиво у договору са лекаром, јавља Радио телевизија Србије.
t
Фото: pixabay.com

Годишње се у Србији, на терет средстава обавезног здравственог осигурања, изда око 5,3 милиона кутија лекова за смирење.

„Трогодишње испитивање које је пратило примену лекова за смирење, који су широко присутни у нашој популацији је показало, не само да се доста узима, него да су ти параметри, индекси потрошње значајно високи, и значајно виши у односу на земље средње и северне Европе“, наглашава фармаколог др Јанко Самарџић, професор Медицинског факултета у Београду.

„У сарадњи и са Агенцијом за лекове и са Институтом за јавно здравље који су изнели своје податке, анализом свих ових података, добијамо индекс потрошње преко 20 одсто одрасле популације у Србији користи или је користило у претходних 12 месеци неки од ових препарата, то јест лекова за смирење“, наглашава др Самарџић.

Ако мислите да ће лекови за смирење решити ваше проблеме, варате се.

„Као и сви лекове, тако и седативе, који утичу на централни нервни систем, треба узимати само по ултимативној препоруци специјалисте. На жалост та доступност таквих препарата је релативизована , иако постоје прописи да то не може да се добије у слободој продаји, ипак има широко тумачење овог прописа. Седативи имају улогу поштапалице, да тренутни проблем направе лагоднијим“, истиче проф. др Ранко Раичевић, председник Друштва неуролога Србије.

Те медикаменте свакодневно користи свака трећа жена и сваки седми мушкарац. Међу њима је и све више младих.То показују подаци.

 

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести