У Србији сваке године од рака оболи око 300 малишана

БЕОГРАД: Светски дан деце оболеле од рака обележава се сутра, 15. фебруара, а у Србији око 300 деце годишње оболи од малигних болести, а око 50 малишана умре.
lecenje pokrivalica/pixabay
Фото: pixabay.com

Најчешће малигне болести у дечјем узрасту су леукемије, тумори мозга и лимфоми, а то су и најчешћи узроци умирања од малигних болести у дечјем узрасту.

Сваке године у просеку 50 деце узраста од 0 до 19 година изгуби битку са раком, саопштио је Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".

Статистика каже да у свету годишње од рака оболи више од 160.000 деце, а више од 90.000 деце умре од неког облика рака. 

Рак код деце је ретка болест и чини од 0,4 до четири одсто свих малигних болести у општој популацији. У просеку у свету оболевање од рака код деце чини један одсто у структури оболевања од свих малигних болести, у Европи 0,4 одсто и у Србији око 0,7 одсто.

Упркос добрим резултатима лечења, малигне болести су чак и у развијеним земљама и даље други по учесталости узрок смртности код деце узраста 0 до 14 година, одмах после повреда.

Ове године Међународни дан деце оболеле од малигних болести, 15. фебруар обележиће се под слоганом "Рано откривање - већа шанса" и усклађен је са препорукама Светске здравствене организације и Међународног удружења за борбу против рака. 

Током трогодишње кампање под слоганом "Ми можемо, ја могу", међународне организације су исказале приоритет у здравственој заштити деце, пре свега у погледу превенције и раног откривања малигних тумора, и лечења и рехабилитације ове вулнерабилне популационе групе. 

Циљ је да се родитељима, деци, као и широј друштвеној заједници пруже информације како да обрате пажњу и препознају ране знаке упозорења и симптоме и да одмах потраже стручну медицинску помоћ, јер брза и ефикасна рана дијагностика и примена стандардне терапије омогућавају дуже преживљавање деце и адолесцената оболелих од рака.

Рани знаци малигне болести су беле тачкице у оку, приметна разрокост и слепило, избочена очна јабучица, опипљиви чворићи у стомаку и карлици, глави и врату, удовима, тестисима, жлездама, необјашњиво продужена температура више од две недеље, необјашњив губитак тежине, бледило, умор, стварање модрица или крварење, болови у костима, зглобовима, леђима, и лако настали преломи, промена или погоршање хода, равнотеже или говора...

Национално удружење родитеља деце оболеле од рака НУРДОР у 40 градова широм Србије организоваће хуманитарне акције у главним улицама, шеталиштима и трговима.

Кампања под називом "И ја се борим!" којом обележавају Светски дан деце оболеле од рака има за циљ подизање свести јавности о малигним обољењима код деце, али, и позив на подршку великом пројекту од националног значаја - изградњи и опремању новог дечјег хемато-онколошког одељења при Клиници за дечје интерне болести у Нишу. 

НУРДОР је крајем прошле године отпочео радове на другој фази пројекта - унутрашњи занатски радови и постављање инсталација, и њен завршетак је планиран за крај

фебруара 2018. године. Трећа фаза пројекта је опремање објекта за коју је потребно обезбедити још 17 милиона динара.

У сарадњи са свим мобилним оператерима отворен је и СМС број за подршку пројетку - СМС 1150. Цена поруке је 100 динара.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести