У Заводу за уџбенике ниже цене; најпродаванији географија, историја...

НОВИ САД: Због немогућности да се просветарима на лицу места представе нова издања, и то две године заредом, мисија Завода за уџбенике била је да барем задржи оне који су му досад били одани.
z
Фото: Dnevnik.rs

 

– Звали су нас на промоције само у неколико школа, па све што се могло послати онлајн, ми смо послали – каже Добрила Јовичић из Заводовог Сектора за маркетинг и продају. – Рекламне примерке нових комплета имали смо у ограниченим количинама, те смо гледали да их, ето, супротно правилима маркетинга којем је циљ да привуче нове купце, добију наставници који су их користили и претходних година.

За разлику од уџбеника намењених разредној настави, додаје саговорница, добро се продају гимназијске књиге за опште предмете, као и наслови за медицинску и економску струку.

– Од нових средњошколских уџбеника имамо читанке за први и други разред, а након много година физику и биологију за медицинску школу и, коначно, рачуноводство за економску. Велики број наслова за стручне школе недостаје. Дешава се да професори затраже стари уyбеник, а ми га више немамо или имамо неколико комада. Пошто је доштампавање малог тиража скупо, интензивно радимо на проналажењу модуса који би био повољнији – објашњава она.

Будући да није промењен Закон о уџбеницима, а у постојећем није предвиђена реализација наслова за дуално образовање, чак је предложено да активи средњих стручних школа буду издавачи приручника за овакве профиле, додаје руководилац новосадског одељења др Романца Јовановић.

Када је у питању наставно штиво за основце које издаје Завод, највише се траже географија, историја, физика, али српски слабо.

– Приликом процене шта се исплати, уџбеник технике и технологије, информатику 6 и 8 те математику 4 и 8 нисмо ни слали на одобрење – признаје Добрила Јовичић. – Биологија нам је каснила, али смо сада ођедном добили одобрење за све године, па опет имамо вертикалу. У септембру ће ући у скупштинску процедуру усвајање Закона о уџбеницима. Национални комплет који чине историја, српски и географија за основну и средњу школу, а онда и на језицима мањинских националних заједница, обезбедио би нам какав-такав опстанак. Постојала је идеја да се у том комплету такође нађу музичко и ликовно, али видећемо шта ће бити с тиме. Радна група се оформила у априлу, док је у јуну било планирано да се распишу конкурси за те уџбенике и да у новембру-децембру аутори крену с радом како би све било спремно за школску 2022/2023. Међутим, због кратког рока и потребе да се појачају уреднички тимови, бојим се да ће пројекат бити пролонгиран за још годину дана. Додуше, уредник историје Небојша Јовановић каже да су спремни. Уџбеник из тог предмета се мења из корена будући да су досад наставне јединице организоване тематски, а сад би требало да прате хронологију.

Како каже саговорница, више година заредом Завод није мењао цене, чак их је ове једини снизио, а појефтињење се односи на наслове понуђене на сајту бесплатна библиотека Фондације „Алек Кавчић”.

– Ишли смо буквално до тога да немамо зараду, а осим тога дали смо могућност да се бесплатно скину ПДФ-ови неких уyбеника. Акција Фондације, али и појављивање филма „Дара из Јасеновца”, помогли су Заводу, као једином државном издавачу, утолико што се у друштву почело више размишљати о потреби да имамо нешто јединствено, национално. Све државе у окружењу које воде рачуна о образовању, иако су увеле конкуренцију, схватиле су да то није најбоље решење, те су вратиле националног издавача. Осим тога, ови уyбеници моћи ће да се наслеђују, што је, поред нижих цена, један од главних захтева када причате са родитељима. У тренутном поретку, кад дете промени школу, мора неретко да промени и читав комплет скупо плаћених књига. Конкуренција је бар дупло повећала малопродајне цене јер су тиражи опали. Док смо били сами, уџбеник је коштао максимално 350 динара, а сада комплет за 7. разред, који је и најскупљи, износи шеснаест-седамнаест хиљада, од чијег год издавача да је.

На питање каквим се критеријумима воде наставници приликом избора уџбеника, њен утисак је да је то могућност да себи олакшају рад, али и да повећају како лични доходак, тако и школски буyет.

– Чини ми се да професори не би сами изабрали Заводова издања, али су то учинили под притиском родитеља након акције Фондације „Алек Кавчић” – каже она, напомињући да чује како од осталих издавача и даље добијају вредне поклоне, од путовања на Златибор до ракије „клетоваче”, упаковане симболично у кутију налик књизи, и кафе са препознатљивим логотипом. –Судећи према њиховим коментарима, уопште није у питању квалитет наших уџбеника. Често нису задовољни изабраним материјалом за рад, који више личи на сликовнице него на наставно штиво, па од нас траже бесплатне примерке да би могли да одрже час, а посебно су незадовољни садржајем за српски језик.

Текст и фото: С. Милачић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести