Убудуће и Гугл и Фејсбук подлежу Закону о ауторским правима

БЕРЛИН: Удружење новинских агенција Европе (ЕАНА) поздравља постизање договора на европском нивоу о новој Директиви о ауторским правима. 
google
Фото: п

Наше мишљење је да се ради о великом кораку напред за европске медије и тиме и европске новинске агенције као интегрални део, и пружа могућност за даљи развој квалитетног информативног сервиса од стране професионалних новинара за наше партнере, клијенте и читаоце, истакао је Петер Кропш председавајући ЕАНА и директор немачке агенције ДПА.
 

ЕАНА указује у саопштењу да ће нова правила о ауторским правима пружати и већи утицај на вести агенција које се суочавају са великом конкуренцијом коју представљају технолошки гиганти, који бесплатно користе и њихов садржај.

Укључење новинских агенција у Директиву је кључно за више стотина милиона европских грађана који ће имати користити од непристрастних информација новинских агенција широм Европе, подвлачи се у саопштењу.

У Бриселу је усаглашен финални нацрт Директиве ЕУ о ауторским правима, коју ће земље чланице, али и кандидати, морати да имплементирају у национална законодавства када тај документ "прође"  Европски парламент. 
Нацрт Директиве предвиђа да Гугл, Фејсбук и друге интернет платформе убудуће морају да плаћају одређену накнаду, од својих прихода, креативном сектору, или, у супронтом да уклоне ауторским правима заштићене садржаје, на пример, са Јутјуба и Инстаграма.

Циљ реформе европског закопнодавства које се тиче ауторских права је да се та права прилагоде дигиталном пословном моделу и побрине да издавачке куће, медији, новинске агенције, уметници. . . добију одговарајуће надокнаде за садржај који производе, а који интернет гиганти сада бесплатно користе и зарађују на њима.  
Нацрт Директиве мора проћи Европски парламент и бити потврђен од стране чланица ЕУ. Очекује се да ће ЕП Директиву усвојити крајем марта или у априлу, а предвиђена је посебна заштита ауторских права на интернету. 

Пре објављивања на социјалним мрежама, како каже нацрт Директиве, предвиђено је да морају да се провере ауторска права, јер, уколико, постоје - подизање на мрежу треба да буде спречено. 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести