УНС: Курсеви страних језика на Филозофском факултету

НОВИ САД: У ери апсолутног примата информационих технологија и техничких и технолошких наука уопште, Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду, већ годинама, полако и упорно, подсећа и академску, али и ширу јавност на сврху свог тог, већ до неслућених размера, убрзаног напретка - неговање сарадње и међусобног разумевања, немогуће без хуманистичких наука и знања језика.
filozofski fakultet
Фото: Dnevnik (Branko Lučić)

Своја врата, ова високошколска установа, баш због тога, сваке школске године, отвара бар по једном, у последње време неевропском језику.

Најновија принова је корејски, које се прикључио богатој ризници језика који се на Филозофском факултету уче: од српског, преко мађарског, словачког, румунског, па до русинског, те страних енглеског, немачког, руског, француског, шпанског, италијанског, португалског, пољског, словеначког, македонског, украјинског, грчког, јапанског, хиндија, турског, персијског и кинеског.

У овом веку глобалног живљења нико не зна где ће и с ким радити, а и политика и економија као једно од оруђа траже језик, јер дубље познавање језика значи и познавање културе народа који тим језиком говори, каже деканица Филозофског факултета професорка др Ивана Живанчевић Секеруш.

Према њеним речима, све више ће се живети и радити у интеркултуралним заједницама, у мултинационалним компанијама, што тражи и дубље међусобно разумевање и зато смо се на Филозофском факултету окренули увођењу, не само европских, него и осталих језика.

То је наш начин да се припремимо за глобални свет, чији је Европа тек мали део, наглашава наша саговорница.


Попусти и рате

Двосеместралне курсеве свих ових језика могу да похађају, студенти Универзитета у Новом Саду и запослени на факултету, тако и сви остали заинтересовани.

Предавачи су изворни говорници и универзитетски наставници, који раде са групама од пет до 10 полазника, два пута недељно по два школска часа, од 18 до 21 сат, а по договору се часови организују и викендом.

Цена једног курса је 17.000 динара, док је цена промотивних, а ове школске године то су персијски, португалски, турски, хинди и корејски, 13.000 динара.

Сви курсеви могу се платити и у ратама, а Факултет одређеним категоријама полазника одобрава и попусте до чак 40 одсто на ове цене.


Фото: Dnevnik (Branko Lučić)

Сваки нови језик, каже др Живанчевић Секеруш, једна је важна алатка, која увек остаје са оним ко научи да је користи.

Та алатка предуслов је за трајни мир, јер њеном употребом, која доводи до међусобног разумевања, избегавају се неспоразуми. Зато и не чуди што је интересовање за курсеве на Филозофском увек велико, и то не само студената, него и осталих грађана, почев од основаца и средњошколаца, па до оних у позним годинама.

За први курс корејског се већ пријавило 25 заинтересованих.

Мало ко у Србији нема нешто што је произведено у Самсунгу, Хјундаиу или Кии, каже деканица Филозофског факултета.

Према њеним речима, неко већ ради, а неко ће можда сутра радити у овим компанијама или с неким ко с њима сарађује.

Поред тога, Корејци имају сјајне стипендије за разне области и нивое студија. Међутим, учење језика, не само корејског, много је више од могућности одласка на студије. Данас на тржишту рада знање енглеског више није довољно и сваки нови језик, а нарочито неевропски, којима говоре милиони становника наше планете, повећава шансе за запослење. И приказивање турских, шпанских или индијских серија на телевизијама допринело је великом интересовању грађанства за учење тих језика и упознавање култура које су на тај начин ушле у многе домове и престале да буду непознате и егзотичне, каже деканица.

Међу полазницима ових курсева су и заљубљеници у јогу, индијску филозофију, ајурведску медицину, фадо, фламенко, танго...

Д. Девечерски

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести